Dziecięce

Kto zgubił kapelusz?

TYTUŁ: Kto zgubił kapelusz?

AUTOR: Aleksandra Struska-Musiał

ILUSTRACJE: Dorota Rewerenda-Młynarczyk

WYDAWNICTWO: Bis

ILOŚĆ STRON: 48

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 3+

Dzisiaj chciałabym pokazać Wam kolejną książkę od Wydawnictwa Bis, bo właśnie ich książki ostatnio królują u nas w domu przy „przedspaniowym” czytaniu. Bardzo lubię wieczorami poczytać z dziećmi jakieś dłuższe historie. Dzieci mają szansę się wtedy wyciszyć. Sobie tak leeeżą i słuchaaaają ciekaaaawej, dłuuuugiej opowieeeeści 😉 Co nie znaczy, że nie czytamy przed spaniem książek, z mniejszą ilością tekstu. Bo oczywiście też, ale wtedy już musi być ich więcej i jest też bardziej aktywnie.

Akcja książki, o której dziś Wam opowiem, dzieje się w lesie, a jej głównym bohaterem jest sympatyczny zajączek.

Kto zgubił kapelusz?

Pewnego dnia Zając znajduje niedaleko swojego domu piękny kapelusz. Rano panowała straszliwa wichura i Zajączek domyśla się, że to wiatr sprawił, iż kapelusz znalazł się daleko od swojego właściciela. Ów znalezisko od razu przypada mu do gustu. Kapelusz jest solidny, z dużym rondem i ma wyhaftowane marchewki. Zwierzątko nie przypomina sobie, żeby któryś z sąsiadów kiedykolwiek taki nosił. Bardzo mu jednak zależy, aby odnaleźć właściciela zguby. Postanawia więc napisać ogłoszenie. Szybko okazuje się, że kapelusz nie należy do żadnego z mieszkańców Chabrowej Łąki. Chociaż nigdy nie podejrzewał, że się kiedyś odważy, Zając wyrusza do Bukowego Lasu po drugiej stronie rzeki by poszukać właściciela marchewkowego kapelusza. Nasz mały bohater w duchu ma nadzieję, że odnaleziona rzecz należy do jakiegoś innego zająca i że może w lesie spotka prawdziwego przyjaciela. Niestety napotkane zwierzęta nie są zbyt miłe i pomocne. Okazuje się jednak, że nie wszystkie… Jakież jest zdziwienie Zająca, kiedy w końcu odkrywa kto zgubił kapelusz.

Książka Kto zgubił kapelusz? to bardzo mądra lektura, która w swojej treści bardzo ciekawie przemyca prawdę o stereotypach. Dzieci dostają jasny przekaz, że nie wolno oceniać kogoś po pozorach, albo przez pryzmat powszechnie panującej opinii. Może się bowiem okazać, że ktoś kto budził w nas niechęć lub wyglądał, dajmy na to, na niemiłego, przy bliższym poznaniu okazuje się być bardzo sympatyczny. Książka ukazuje także różne postawy zwierząt. Główny bohater zachowuje się bardzo szlachetnie, chcąc oddać znalezisko, mimo, że niejeden mieszkaniec Chabrowej Łąki radził mu, by kapelusz sobie zatrzymał – w myśl „znalezione, nie kradzione”. W książce odnajdziemy jednak również wiele nieładnych postaw. Myślę, że dzieci bez problemu będą w stanie ocenić kto postąpił właściwie, a kto nie. Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło całkiem co innego 😉 Moje dzieciaki po lekturze z łatwością odpowiadały na pytania związane z treścią. Nawet mała 3-letnia Wikusia zrozumiała bardzo dobrze sens całej historii.

To była fajna przygoda. Bardzo chętnie przenieśliśmy się w ten bajkowy świat przyrody. Zwłaszcza, że książka Kto zgubił kapelusz? obfituje w piękne, kolorowe ilustracje. A to zachęca podwójnie! 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *