Książka dla chłopców i dziewczynek o przeciwnej płci – Zobacz czego uczy

Redakcja

20 stycznia, 2024

Małe dzieci dość szybko zaczynają się interesować tematami dotyczącymi płci. Jaka jest różnica między dziewczynką a chłopcem? Skąd się biorą dzieci? Na te pytanie odpowie książka dotycząca płci dla dzieci pt. „O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek” Asi Olejarczyk. Ta pięknie ilustrowana pozycja przemówi nawet do najmłodszych. Jest to wielka pomoc dla rodziców i opiekunów w przekazywaniu dziecku trudnych treści. Treści te dzięki książeczce stają się dużo prostsze i przyjaźniejsze.

Dzieci biorą się z czułości

Książeczka Asi Olejarczyk dostosowana jest oczywiście dla małych odbiorców. Dlatego odpowiedzią na pytanie: „skąd się biorą dzieci?” nie jest „seks”, ale „czułość”, „bliskość”. Książka podejmuje się trudnych tematów do wytłumaczenia małym dzieciom w naprawdę przystępny sposób.

Jeśli chodzi o zapłodnienie, zostaje przekazana dzieciom metafora zasiania ziarenka, która z pewnością przemówi do maluchów. Podkreślone zostaje, że dzieci biorą się z miłości rodziców – książka ma więc pozytywny przekaz i podkreśla rolę bliskości w życiu człowieka.

O chłopcach i dziewczynkach

„O dziewczynkach i chłopchach dla chłopców i dziewczynek” opowiada o różnicach anatomicznych między dziewczynkami i chłopcami. Uczy jednak, że te różnice nie sprawiają, że chłopcy i dziewczynki powinni być traktowani inaczej. Nie ma sensu dzielić zabawek na te chłopięce i dziewczęce – chłopcy mogą bawić się lalkami, a dziewczynki samochodzikami. Dzieci szybko nasiąkają podziałami płciowymi, jakie stosują dorośli, dlatego ta książeczka przeczytana w młodym wieku pomoże przełamywać najmłodszym stereotypy dotyczące płci, a tym samym odnaleźć prawdziwego siebie.

Książka uczy ważnych zachowań

Książka ta jest ważna też z innego powodu: uczy dzieci o tych częściach ciała, które są prywatne, do których dostęp mają jedynie rodzice czy lekarze. Czułość między dziećmi a rodzicami czy dziadkami jest czymś dobrym, ale jeśli obcy pan lub pani chcą przytulić dziecko czy dotknąć je w nieodpowiednim miejscu, ma ono pełne prawo zaprotestować. Nauka tego typu zachowań jest niezwykle ważna i może uchronić dziecko przed złymi zachowaniami dorosłych. Książka uczy też po prostu tego, że każdy ma prawo decydować o tym, jaki rodzaj i poziom czułości jest dla niego odpowiedni.

Podsumowanie

Książka Asi Olejarczyk jest świetną edukacyjną pozycją zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Uczy o podstawowych różnicach między płciami w sposób bardzo przystępny. Jest to książka wyjaśniająca wiele rzeczy małym dzieciom – np. związanych z powstawaniem życia. Z pewnością warto kupić ją swojemu dziecku i tym samym rozpocząć edukację związaną z płcią w możliwie najprostszy i najprzyjaźniejszy sposób.

Polecane: