Kto zgubił kapelusz? – opowieść dla dzieci ucząca codziennych zachowań oraz emocji

Redakcja

18 stycznia, 2024

Czasami na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że bajki to tylko opowieści dla dzieci. Tym samym książka Kto zgubił kapelusz? Aleksandry Musiał- Struskiej to pozycja świata literatury dedykowana także dla dorosłych. Nieśmiały zajączek znajduje na łące kapelusz, dzięki któremu przeżyje wiele, niezapomnianych przygód. Przyjrzyjmy się książce z bliska. 

Bajka przełamująca stereotypy

Nieśmiały zajęć postanawia oddać znaleziony kapelusz jego właścicielowi. Opisywana bajka dla dzieci przełamuje tym samym ogólnie przyjęte stereotypy. Zając nie chce przywłaszczyć dla siebie nowej zdobyczy, ale zwrócić cenny przedmiot. Zajączek wystawia ogłoszenie o znalezionym kapeluszu. Inne zwierzęta przychodzą jedynie przymierzyć i obejrzeć cenny przedmiot dziwiąc się, że zając nie pozostawia go dla siebie. Zając nie oczekuje kapelusza dla siebie, nie myśli stereotypowo, że „coś mu się należy”. Wykazuje się za to prawością, chcąc oddać znaleziony przedmiot. Wydra daje mu cenną wskazówkę- namawia na podróż „na drugą stronę rzeki” w celu odnalezienia właściciela.

Bajka o empatii

Kto zgubił kapelusz? Aleksandry Musiał- Struskiej to także opowieść o empatii. Zając docierając na drugą stronę rzeki czuje się „tym nowym”. Co więcej, okazuję się, że także zwierzęta zajęte są swoimi sprawami, nie mając czasu na pomoc dla zająca. Tymczasem zajączek zbiera się na odwagę i decyduje się zapukać do wilka. Okazuje się, że wilk jest zwierzęciem pełnym empatii, który daje schronie zającowi. Co więcej, kolejnym przełamaniem stereotypu jest fakt, że wilk okazuje się być wegetarianinem, a jako jeden z posiłków przygotowuje zupę z marchewek. 

Bajka dla małych dzieci

Kto zgubił kapelusz? to bajka przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Uczy uczciwości, odwagi, zaangażowania oraz prawdomówności. Co więcej, to rewelacyjna motywacja, że warto uparcie dążyć do założonych przez siebie celów. 

Polecane: