Dziecięce

W kim zakochał się Księżyc?

TYTUŁ: W kim zakochał się Księżyc

AUTOR: Julita Pasikowska 

WYDAWNICTWO: Sto Stron                    

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 6+ 

Nie lubię ebooków. Jestem raczej miłośniczką książek w wersji papierowej, które mogę dotknąć, przewertować, pilnować, żeby dzieci nie pogniotły, układać kolorami na półce. Wycierać kurz… Może nie jestem zbyt nowoczesna, ale po prostu uwielbiam zapach papieru, świeżego druku…

Kiedy zostałam poproszona przez Julitę Pasikowską o zrecenzowanie jej pierwszej książki „W kim zakochał się Księżyc”, która ukazała się właśnie w formie ebooka, byłam nastawiona trochę sceptycznie. Jednak po przeczytaniu opisu książki na stronie internetowej, nawiasem mówiąc – nowo powstałego wydawnictwa Sto Stron, książka nieco mnie zaintrygowała. Jej okładka kusiła…. A że, słaba jestem… Ciekawość wzięła nade mną górę!

W kim zakochał się Księżyc

Ucieszyłam się, że „W kim zakochał się Księżyc” występuje również w postaci audiobooka, którego z chęcią przesłuchałam. Jest on o tyle wyjątkowy, że książka czytana jest aż przez trzy osoby. Usłyszymy w nim Annę Wysocką – Jaworską, Rafała Pietrzaka oraz samą Julitę Pasikowską, którzy wczuwają się w swoje role niczym prawdziwi aktorzy. Świetnie się tego słucha. Mojemu synkowi bardzo się podobało. Kiedy wybrzmiały ostatnie słowa książki poprosił, żeby włączyć bajkę jeszcze raz.

Tytułowy bohater – okrągły, elegancki Księżyc z zakręconym wąsem (nie no, ten wąs jest genialny!) od niepamiętnych czasów każdej nocy rozjaśnia niebo swym srebrzystym blaskiem. Niektórzy pewnie marzyliby ujrzeć widoki jakie się wówczas przed nim rozpościerają, jego samego one jednak wcale nie cieszą. Księżyc czuje się bardzo samotny. Nie ma z kim porozmawiać, ani do kogo się uśmiechnąć. Pewnego razu zostając na niebie trochę dłużej niż powinien jest świadkiem wschodu Słońca.

Księżyc zakochuje się w zjawiskowej, złocistej kuli. Marzy o spotkaniu, choć nowo poznani przyjaciele – gęś i  człowiek, próbują wytłumaczyć mu, iż miłość ta jest raczej niemożliwa. W dodatku jego wybranka serca, jak się okazuje wcale nie jest tak idealna na jaką wygląda. Księżyc nawet nie domyśla się, że istnieje ktoś, bardzo blisko niego, kto od dawna darzy go wielkim uczuciem, ale jest zbyt nieśmiały, by mu o tym powiedzieć…

„W kim zakochał się Księżyc” to magiczna opowieść o samotności, nieodwzajemnionej miłości i o poświęceniu. Julita Pasikowska stworzyła bajkę, która niesie bardzo piękne przesłanie. Czasami to czego szukamy, czego najbardziej pragniemy, jest wbrew pozorom na wyciągnięcie ręki, tuż obok nas. Często jednak zaślepieni nie potrafimy tego dostrzec. Książka ta może pomóc dzieciom zrozumieć, że to nie piękno zewnętrzne jest wyznacznikiem wartości drugiego człowieka. Powierzchowne piękno może zmylić, zaślepić, zniekształcić nasz osąd. Przecież piękno zewnętrzne nie zawsze idzie w parze z pięknem wewnętrznym, a o ile cenniejsze jest właśnie to drugie.

„W kim zakochał się Księżyc” nie występuje w wersji papierowej, toteż z logicznych względów nie powstały ilustracje do książki, nad czym ogromnie ubolewam! Ponieważ patrząc na okładkę (autorstwa Gabrieli Dec), która, moim skromnym zdaniem jest po prostu zachwycająca, śmiem twierdzić, że ilustracje byłyby równie fantastyczne.

Mimo wszystko uważam, że książka jest cudowna, niebanalna. Napisana została pięknym, poetyckim językiem. Uwielbiam w ten sposób prowadzoną narracje. Mam wrażenie jakby autorka malowała słowem używając przy tym samych ciepłych tonów. Pomysł na fabułę i jej przesłanie, również uważam za naprawdę wyjątkowy. Nie mogę jedynie przeboleć, że „W kim zakochał się Księżyc” nie ozdobi mi półeczki. A tak pięknie by się prezentował… 😉

 

 

EBOOK i AUDIOBOOK dostępne na stronie Wydawnictwa —> 

 

 

 

2 thoughts on “W kim zakochał się Księżyc?

    1. Ale jak z czego się korzysta? Z komórki? To może ja lepiej, Piotrek Ci instrukcje obsługi prześlę 😉 😉 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *