Korzyści z czytania dzieciom: dlaczego powinieneś czytać swojemu dziecku

Redakcja

20 stycznia, 2024

Widząc, że Twoje dziecko spędza godziny na telefonie lub tablecie, zamiast czytać książkę, musi być frustrujące. A jako rodzice możecie czuć się bezsilni, by coś zmienić. Istnieją jednak sposoby, aby skłonić je do zmiany tego stanu rzeczy. Kluczem jest nadanie książkom priorytetowego znaczenia i znalezienie sposobów na ponowne rozbudzenie w dzieciach chęci do czytania. Nie da się zaprzeczyć atrakcyjności urządzeń cyfrowych, z ich wbudowanymi słownikami i funkcjami wyszukiwania. Jednak badania pokazują, że dzieci, które więcej czytają, mają również silniejszy słownik i lepsze rozumienie tekstu. Czytanie pomaga również budować empatię i umiejętności kreatywnego myślenia, a także poszerzyć zasób słownictwa i płynność słowną. Przyjrzyjmy się, dlaczego każde dziecko powinno czytać więcej książek od najmłodszych lat i co możesz zrobić jako rodzic, aby to zachęcić.

Budowanie nawyku czytania kolejnych książek od najmłodszych lat

Czytanie to nawyk, tak jak mycie zębów czy chodzenie na siłownię. Trzeba go rozwijać od najmłodszych lat i robić to regularnie. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko stało się częstym czytelnikiem w dorosłym życiu, musisz sprawić, aby czytanie było regularną częścią jego dzieciństwa. Jeśli Twoje dziecko dorasta z miłością do czytania, będzie to coś, co będzie mogło robić przez resztę życia. Jeśli dziecko dorasta z niechęcią do czytania, może to być walka na całe życie, aby je do tego nakłonić.

Czytanie powinno być postrzegane jako nagroda, a nie przykry obowiązek

Najlepszym sposobem na zachęcenie dziecka do czytania jest uczynienie z niego nagrody, a nie przykrego obowiązku. Oznacza to, że nagradzasz swoje dziecko za czytanie, a nie za skończenie książki. Dlaczego? Ponieważ ukończenie książki jest poza Twoją kontrolą. Nie możesz zmusić dziecka do skończenia książki, a tym bardziej do jej przeczytania. Ale nagradzanie dziecka za czytanie oznacza, że będzie ono chciało czytać częściej. To oznacza, że z większym prawdopodobieństwem skończą książkę. A badania wykazały, że dzieci, które regularnie czytają, częściej odnoszą sukcesy w szkole i czerpią przyjemność z czytania w dorosłym życiu. Jednym ze sposobów, aby czytanie stało się nagrodą, jest założenie klubu czytelniczego. Może to być tak proste, jak nagradzanie dziecka naklejką za każdym razem, gdy skończy artykuł lub rozdział książki.

Nie polegaj na urządzeniach elektronicznych, aby pomóc dziecku w czytaniu

Urządzenia elektroniczne i czytanie stały się ściśle powiązane. Jest jednak wiele wad takiego rozwiązania, szczególnie dla dzieci. Na przykład, jeśli Twoje dziecko czyta długą książkę na e-czytniku, zazwyczaj musi ją skończyć za jednym posiedzeniem. Oznacza to, że omijają je ważne aspekty czytania, takie jak ustalanie celów czytania i robienie przerw. Czytanie na urządzeniu oznacza również, że dziecko nie doświadcza dotykowego wrażenia trzymania i obracania stron, które wielu osobom sprawia przyjemność. Co najważniejsze, czytanie na ekranie może utrudnić dziecku zrozumienie tego, co przeczytało. Dzieje się tak dlatego, że czytanie na ekranie nie aktywuje tych samych obszarów mózgu, co czytanie książki drukowanej. Czytanie na urządzeniu może również sprawić, że dziecko będzie mniej skłonne do czytania długich artykułów lub książek. Dzieje się tak dlatego, że łatwość przewijania na ekranie może znacznie utrudnić przebrnięcie przez dużą, drukowaną książkę.

Promuj książki z różnorodnymi postaciami i autorami

Być może nie jesteś w stanie kontrolować tego, co czyta Twoje dziecko, ale możesz wybrać książki, które czyta Twoja rodzina. Możesz również upewnić się, że Twoje dziecko czyta książki o zróżnicowanych postaciach i autorach. Jest to ważne, ponieważ dzieci, które czytają książki z różnymi postaciami, mają większe szanse na pozytywne nastawienie do innych kultur i ras. Czytanie pozwala dziecku z łatwością podróżować do różnych światów, czasów i miejsc. To świetny sposób na zanurzenie się w nowych kulturach i nowych ideach. A ponieważ postacie i autorzy są tak różnorodni, prawdopodobnie każdy znajdzie coś dla siebie.

Polecane: