Dziecięce · Rodzinne

Zawsze

TYTUŁ: Zawsze

AUTOR: Joanna Świercz

ILUSTRACJE: Joanna Czarnecka

ROK WYDANIA: 2020

Czy pamiętacie książkę Żegnamy mleko mamy? Książka ta okazała się prawdziwym hitem i naprawdę niejednej mamusi i niejednemu dziecku pomogła przejść przez ten trudny czas, jakim jest zakończenie karmienia piersią. U nas w sumie zdziałała cuda (TU MOŻECIE O TYM PRZECZYTAĆ) 😉

Otóż kilka miesięcy temu, z uwagi na to, że śledzę profil Facebookowy autorki – Joanny Świercz, dowiedziałam się o jej nowej książce zatytułowanej Zawsze.

Nie wiem, czy pamiętacie, ale ostatnie zdanie książki Żegnamy mleko mamy brzmi: „Mama zawsze była obok. I zawsze będzie.” Autorka na swojej stronie wspomina, że właśnie te słowa stały się inspiracją do napisania nowej książki. Całkiem innej w formie, ale jakże pięknej.

Zawsze

Długo nosiłam się z zamiarem pokazania Wam tego tytułu na blogu. Początkowo nie wiedziałam do jakiej kategorii przypisać książkę Pani Asi. Wiem, że napisana została ona dla dzieci. Sugeruje to zwłaszcza zastosowany w niej język. Tekst ma postać prostej rymowanki, a podmiot liryczny wręcz zwraca się bezpośrednio do małego czytelnika. Niemniej jednak książka Zawsze zrobiła chyba największe wrażenie na mnie. Po jej przeczytaniu zakiełkowała w mojej głowie myśl, że to nie do końca książka jedynie dla dzieci. Sama autorka sugeruje, że może ona mieć trzy przeznaczenia. Jest to także pewien ukłon w stronę wszystkich mam. Myślę, że niejednej mamusi w trakcie lektury ze wzruszenia zakręci się łezka w oku. Na stronach książeczki możemy zobaczyć przecież swoją codzienność – przytulasy, pocieszanie, zabawy w samolot, spacery, awantury 😉 Pozycja ta może być naprawdę pięknym prezentem z okazji Dnia Matki 🙂

Jednak przede wszystkim książka Zawsze ma na celu uzmysłowienie dzieciom, że pomimo tego, iż wiele rzeczy w życiu przemija, miłość mamy nie przemija nigdy – była od zawsze i zawsze będzie. Nawet wtedy, gdy mamy fizycznie nie ma obok, jej miłość pozostaje. Na tylnej okładce możemy dostrzec bohaterów książki po latach. Moim zdaniem patrzą oni na przeszłość utkaną ze swoich wspomnień…Tak dużo się w ich życiu zmieniło, ale nie uległa zmianie ich więź. Jest to więc również idealna pamiątka dla dziecka! Ja na pewno podaruję ją swojemu synkowi kiedy już podrośnie. Dla Wikusi od dawna już mam schowaną taką właśnie książkę – o relacji mamy z córeczką, natomiast dla Florka jakoś nic nie mogłam wcześniej znaleźć. Zawsze na szczęście uratowało moje plany! Także jedno i drugie dziecko, gdy już będzie starsze, otrzyma ode mnie taki prezent, który mam nadzieję będzie im o mnie przypominał (kurczę, wzruszam się jak to piszę…)

książka Zawsze Joanna Świercz
książka Zawsze Joanna Świercz
książka Zawsze Joanna Świercz

Oprócz chwytającej za serce treści książka Zawsze uzupełniona została przepięknymi ilustracjami pełnymi uczuć i ciepła. Do tego są one takie oryginalne!

W tym miejscu chciałabym podzielić się z Wami moim ulubionym fragmentem, który myślę, idealnie obrazuje książkę jako całość. Ponieważ nawet nie potrafię wyrazić swoimi słowami, jak te wspaniałe ilustracje Joanny Czarneckiej współgrają z tekstem i jak pięknie metaforycznie przedstawiają to co autorka ujęła za pomocą słów.

„Mama zawsze Ci wyjaśni,
co się dzieje w Twoim sercu.
Z kłębka uczuć poplątanych
utka mapę pełną sensu.”

książka Zawsze Joanna Świercz

Pani Joanna Świercz ma smykałkę do tworzenia pięknych i wartościowych książek. Wiem, że w swojej ofercie ma kolejną świetną pozycję (na marginesie – kontynuację Żegnamy mleko mamy), która tym razem spróbuje rozprawić się z problemem spania i która, jak podejrzewam, również stanie się przebojem książkowym 🙂

książka Zawsze Joanna Świercz
książka Zawsze Joanna Świercz
książka Zawsze Joanna Świercz
książka Zawsze Joanna Świercz
książka Zawsze Joanna Świercz
książka Zawsze Joanna Świercz

Książka do kupienia jedynie TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *