Bez kategorii

Wszystko o emocjach

TYTUŁ: Wszystko o emocjach

AUTOR: Felicity Brooks, Frankie Allen

ILUSTRACJE: Mar Ferrero

WYDAWNICTWO: Papilon             

ILOŚĆ STRON: 32

ROK WYDANIA: 2020

WIEK: 3+  

Emocje to żywioł. Mają ogromną siłę. Można coś na nich budować, można też przez nie sporo zniszczyć. Kierowanie się emocjami nie zawsze jest dobre, czasami lepiej żeby rozum przejął kontrolę nad sercem. No właśnie.! Nawet dorośli nie zawsze to potrafią. A co z dziećmi? Nasze małe wulkany emocji często nawet nie rozumieją tego, co czują, a od natłoku „tego czegoś” zachowują się niczym granat wrzucony do wirującego bębna pralki. Z pomocą w zrozumieniu emocji przychodzi nam Wydawnictwo Papilon ze wspaniałym przewodnikiem Wszystko o emocjach.

Wszystko o emocjach

Już na początku książka przywodzi na myśl podręcznik, gdyż zaraz po stronie tytułowej naszym oczom ukazuje się spis treści. A już przeczytanie tegoż spisu pozwala patrzeć z nadzieją na umieszczoną w książce treść 😉

Na kolejnych stronach mały czytelnik dowie się, że uczucia, nawet te złe, to coś zupełnie normalnego. Autorki w prosty sposób próbują wytłumaczyć dzieciom (a może również rodzicom) skąd się biorą uczucia, jak je odczytywać u siebie i innych. Przekonują, że nie zawsze tłumienie emocji jest dobre i dają do zrozumienia (wielokrotnie), że najważniejsze dla higieny psychicznej jest rozmawianie o uczuciach, jak również o przyczynach, które te uczucia spowodowały.

W dalszej części książki możemy przeczytać o tym, jak radzić sobie ze swoimi emocjami oraz jak pomagać w tym innym. Dowiadujemy się też jak być dobrym dla siebie. Według autorek pomóc nam może w tym pozytywne nastawienie oraz nieco mniej surowe spojrzenie na siebie samego. Umieszczone w książce porady podsumowuje ostatnie zdanie książki skierowane do dzieci: „radzenie sobie z emocjami jest znacznie łatwiejsze, kiedy się o nich rozmawia”.

Wszystko o emocjach
Wszystko o emocjach
Wszystko o emocjach

Książka Wszystko o emocjach jest wydana w dość sporym formacie w sztywnej oprawie. W większości składa się z niewielkich, kolorowych obrazków. Styl ilustracji przywodzi mi na myśl dawne szkolne elementarze 😉 Na wspomnianych grafikach dzieci zobaczą mnóstwo sytuacji, dzięki którym bardzo szybko nauczą się rozpoznawać uczucia, które z nich wynikają. Książka Wszystko o emocjach pozwala na aktywny udział dziecka w lekturze. Dziecko nie tylko słucha, ale także odpowiada na pytania zadane w książce. Stanowi to bardzo dobre ćwiczenie z rozpoznawania uczuć jak i rozumienia przyczyn, które je powodują. Książka skłania do refleksji. Zachęca do przywoływania dobrych i złych wspomnień, a także związanych z nimi emocji.

Mimo, że pozycja ta dotyka spraw dość skomplikowanych, nie sprawia, że dzieci się nią męczą. Wszystkie zagadnienia przedstawione zostały w prosty, przystępny sposób. Tekstu nie ma też zbyt dużo. Na stronach książki dzieci odnajdą również kilka konkretnych wskazówek jak radzić sobie ze zmartwieniami czy ze złością.

Wszystko o emocjach
Wszystko o emocjach
Wszystko o emocjach
Wszystko o emocjach
Wszystko o emocjach
Wszystko o emocjach
Wszystko o emocjach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *