Dziecięce

Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda

TYTUŁ: Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda

SERIA: ART Egmont

AUTOR: Rachel Ignotofsky

WYDAWNICTWO: Egmont

ILOŚĆ STRON: 128

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 8+

Problemy współczesnego świata przypominają o sobie bardzo często. Wojny, choroby, bieda, kataklizmy i katastrofy, również ekologiczne – słyszymy o nich niemal codziennie. Jedne były, inne trwają, jeszcze inne wciąż są przed nami. Mamy na nie mniejszy lub większy wpływ, a o niektórych nawet nie mamy pojęcia. Poznając mechanizmy i procesy występujące w przyrodzie łatwo jednak zdać sobie sprawę z ogromnego wpływu działań, najmniejszej nawet jednostki, na naszą planetę. Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda, autorstwa Rachel Ignotofsky, to propozycja Wydawnictwa Egmont, w której znajdziemy mnóstwo przyrodniczej (i nie tylko) wiedzy okraszonej ogromną ilością ilustracji.

Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda

Wspomniana w mojej poprzedniej recenzji Greta Thunberg zdaje się posiadła ogrom wiedzy w temacie odpowiedzialności człowieka za przyrodę, i choć w opinii wielu zbytnio się angażuje w walkę o ochronę klimatu i środowiska, zamiast zająć się własną edukacją, wydaje się, że jej działalność może mieć dla przyszłości Ziemii istotne znaczenie. Jeśli sami nie macie wystarczającej wiedzy, a chcielibyście uświadomić swoje dzieci o tym jak funkcjonuje świat, który nas otacza, przeczytajcie im książkę Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda. W skrócie można powiedzieć o niej, że to swoisty, słusznych rozmiarów, atlas, w którym autorka prowadzi nas przez wszystkie kontynenty mając na uwadze bardzo ważny cel, o którym za chwilę. Podczas tej arcyciekawej wędrówki wyjaśnia mnóstwo pojęć takich jak: ekosystem czy sukcesja ekologiczna. W ramach każdego z kontynentów autorka opisuje i ilustruje kilka ekosystemów. W ciekawy sposób przybliża ich walory, wyjątkowość jak również wrażliwość na wszelką ingerencję człowieka, zarówno tę dobrą jak i szkodliwą. Podczas barwnej wędrówki poznamy między innymi lasy sekwojowe Ameryki Północnej, pustynię Atakama, wrzosowiska brytyjskie czy afrykańską sawannę. Oprócz ekosystemów lądowych poznamy również ekosystemy wodne takie jak oceany, rzeki czy jeziora. Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda to skrzyżowanie lekcji geografii, chemii, fizyki jak również etyki i kulturoznawstwa. Najważniejsza jednak chyba część tej książki, mieści się na jej ostatnich stronach.

Wydaje się, że Rachel Ignotofsky za cel postawiła sobie uświadomienie wpływu człowieka na przyrodę i spopularyzowanie sposobów na to jak chronić naszą planetę. Wspaniała planeta Ziemia i jej przyroda może zostać uznana za podręcznik. Stanowi olbrzymie źródło wiedzy zarówno o wszelkich procesach zachodzących na naszej planecie jak również zbiór zaleceń dla czytelnika pokazujący jak żyć, by Ziemia i jej mieszkańcy, mieli szansę przetrwać dłużej niż obecnie się na to zanosi.

    

 

    

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *