Dziecięce

Wielki dzień Małej Króliczki

Nie tak łatwo jest stworzyć dobrą książkę dla dzieci. My rodzice, jesteśmy bardzo wybredni jeśli chodzi o dobór literatury dla naszych pociech. Książka nie tylko ma być ciekawa. Ona, po prostu, musi mieć to coś. Tak jak my, dorośli, czytamy książki fabularne typowo dla rozrywki, tak od książek dziecięcych często wymagamy jakiegoś głębszego przesłania w opowiadanej historii.
Książka przecież uczy. I to nie tylko literek, cyferek czy kolorów, ale także pięknego, dobrego życia. Jasne, że czytanie to dla dzieci także rozrywka. Nie pomniejszam wartości tych pozycji typowo rozrywkowych, interaktywnych, bo są wspaniałe, nietuzinkowe. Przecież one w sumie też wspomagają rozwój – wyobraźni, czy kreatywności dziecka. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, jakim cudownym narzędziem wychowawczym jest mądra, wartościowa książka. Może stać się drogowskazem ukazującym, co jest dobre, a co złe, jak wypada się zachować, a jakie postępowanie nie jest zbyt dobrze widziane. To prawdziwa kopalnia wiedzy dla naszych dzieciaków.

Jeśli tego właśnie szukacie w literaturze dziecięcej to myślę, że śmiało mogę polecić Wam nowość od Wydawnictwa Wilga – „Wielki dzień Małej Króliczki”. Ot, taka mała wielka książeczka.

„Wielki dzień Małej Króliczki” Swapna Haddow,
Wydawnictwo Wilga

Bohaterką książki, która ostatnio wpadła nam w ręce jest, jak się pewnie domyślacie, Mała Króliczka 😉 . Na początku lektury dowiadujemy się, że nasza uszata dziewczynka bardzo się nudzi. Z braku ciekawszego zajęcia zgadza się towarzyszyć tego dnia swojemu dziadkowi – Wielkiemu Królikowi. Razem wędrują po lesie i odwiedzają sąsiadów.

Towarzysząc bohaterom w ich podróży dowiadujemy się na kartach książki, iż sąsiadom nie wiedzie się ostatnio za dobrze. Pan kret bardzo się zamartwia, ponieważ z uwagi na mrok panujący w kreciej norze zwierzęta boją się puścić swoje dzieci na przyjęcie urodzinowe do krecika. Babcia Jeżowa leży chora w łóżku. Nowy sąsiad, Pan Orzesznica, nie jest w stanie poradzić sobie z rozbudową nory przy jednoczesnej opiece nad gromadką swoich dzieci. Wiewiórka natomiast skręciła łapkę i nie może wyjść z domu w poszukiwaniu jedzenia dla małych wiewióreczek. Same tragedie! Na szczęście los zwierząt nie jest obojętny Wielkiemu Królikowi.

Następnego dnia mama przekazuje Małej Króliczce kartkę od dziadka, na której znajduje się lista rzeczy jakie dziewczynka ma za zadanie przygotować.

Nasza bohaterka jest przekonana, że wspólnie z dziadkiem zbudują latawiec. Nie może się wprost doczekać. Okazuje się jednak, że rzeczy te są niezbędne, aby wesprzeć w potrzebie sąsiadów. Mała Króliczka nie czuje jednakże rozczarowania. Wprost przeciwnie! Czuje ogromną radość z niesienia pomocy innym.

Historia bardzo łatwa, prosta i przyjemna. Nie jest jakaś wyszukana, ale za to niesie piękne przesłanie. Bezinteresowna pomoc, bez wątpienia, może dawać szczęście, i to  nie tylko tym, którym pomagamy, ale także nam samym. Życie jest piękniejsze, kiedy otaczamy się prawdziwymi przyjaciółmi, którzy nigdy nie zostawią nas w potrzebie.

Dużym atutem książki są ilustracje Alison Friend. Pełne pogody, utrzymane w ciepłych, kolorowych barwach. Po prostu aż pachną słoneczną łąką i leśnym runem ;-).

 TYTUŁ: „Wielki dzień Małej Króliczki”

AUTOR: Swapna Haddow

ILUSTRACJE: Alison Friend  

WYDAWNICTWO: Wilga

ILOŚĆ STRON: 83

ROK WYDANIA: 2018

WIEK: 3+ 

TU KUPISZ

 

 

 

 

11 thoughts on “Wielki dzień Małej Króliczki

  1. Książka jest interesująca i przepięknie wydana – to trzeba przyznać. Niestety zabrakło mi jasno określonego morału, którego nie trzeba byłoby wyszukiwać pomiędzy stronami. Tutaj jednak czytając tę historię synkowi, musiałam podsumować całość, bo nie zrozumiałby przekazu.

    1. Faktycznie, nie ma w książce zdania, które by podsumowywało przekaz historii. Jest za to dobry pretekst do rozmowy z dzieckiem na temat pomagania 😉

  2. Wysoko cenię książki tego wydawnictwa. Wasza propozycja mnie urzekła. Jestem oczarowana ilustracjami, które jak najbardziej są w moim guście. Piękna historia. Na pewno zakupię do biblioteczki moich dzieci 😉

  3. Piękna książka z wartościowym przesłaniem 🙂 Przyznam, że Twoje wskazówki, czego szukasz w książce dla dzieci, są dla mnie bardzo przydatne również jako dla osoby, która próbuje tworzyć coś własnego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *