Dziecięce

Wielka księga gospodarstwa i pojazdów

TYTUŁ: Wielka księga gospodarstwa. Cztery pory roku/
Wielka księga pojazdów. Dźwig, traktor, koparka

AUTOR: Christina Braun

ILUSTRACJE: Niklas Böwer

WYDAWNICTWO: Sam

ILOŚĆ STRON: 16

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 2+

Nie znam dziecka, które przeszłoby obojętnie obok kolorowego, wielkiego, pachnącego picturebooka! 😉 Im większa książka i im więcej dzieje się na jej rozkładówkach tym lepiej. Dzieci uwielbiają oglądać obrazki, wyszukiwać na nich, co rusz nowe szczegóły, snuć opowieści. Bardzo lubię czytać książki z moimi dzieciakami, ale od czasu do czasu lubię także podrzucić im do pooglądania jakiegoś wciągającego picturebooka, coby mieć ich najzwyczajniej w świecie po prostu, choć na chwilę, z głowy 😉 Muszę przyznać, że to też naprawdę uroczy widok, kiedy rodzeństwo ślęczy wspólnie nad jedną książką, a starszy brat tonem znawcy omawia poszczególne ilustracje swojej młodszej siostrze.

Fajowe, a przede wszystkim ogromniaste, picturebooki ukazały się właśnie nakładem Wydawnictwa Sam. O mało mej dziatwie „gały” z orbit nie wyskoczyły na widok rozmiaru tych książek. No był szał!

Wielka księga gospodarstwa
Cztery pory roku

Na zdjęciu zestawiłam obie kartonówki z Wielką księgą robali, która jest naprawdę wielka. Nowości od Wydawnictwa Sam, jak widać na załączonym obrazku, są jeszcze większe. Z doświadczenia wiem, że duże książki robią ogromne wrażenie na dzieciach. Nie muszę chyba wspominać, że im większy picturebook tym jest on też bardziej czytelny – każdy, nawet najmniejszy, szczególik jest dobrze widoczny. Gorzej z przechowywaniem takich gigantów w domu, ale to taki mały drobiażdżek 😉

Wielka księga gospodarstwa. Cztery pory roku – jak podpowiada już sam tytuł – ukazuje zmiany zachodzące w przyrodzie na wsi. Na kartach książki dzieci mogą zaobserwować także, jak poszczególne pory roku po kolei wpływają na życie toczące się w gospodarstwie. Wiosną pola przygotowywane są do siewu. Latem rolnicy zbierają plony przy udziale specjalnych maszyn. Jesienią odbywa się coś na kształt festynu dla okolicznych mieszkańców. Sąsiedzi mogą wówczas spróbować, a także zakupić różnego rodzaju owoce, warzywa, a także miód. Na pięknej zimowej rozkładówce możemy podpatrzeć jak mieszkańcy gospodarstwa szykują się do świąt.

Ponadto w książce Wielka księga gospodarstwa odnajdziemy rozkładówkę z wizerunkami i nazwami wiejskich zwierząt, rozkładówkę z owocami, warzywami i innymi produktami rolnymi oraz całą ogromniastą rozkładówkę z maszynami i sprzętem rolniczym. Można się douczyć 😉 Nieraz przekonałam się zresztą podczas wspólnego czytania, że człowiek jednak uczy się całe życie, a książki dla dzieci to naprawdę świetne źródło wiedzy 😉 )

Styl ilustracji kojarzy mi się z picturebookami o ulicy Czereśniowej.  Co mi się bardzo podoba, to to, że książka zawiera także niewielką ilość tekstu, który można dziecku przeczytać. Jak dla mnie super sprawa dla tych rodziców, którzy mają trudność w samodzielnym wymyślaniu opowieści na podstawie obrazków.

Wielka księga pojazdów
Dźwig, traktor, koparka

Wielka księga pojazdów to idealna pozycja dla małych fanów motoryzacji. Po otwarciu książki przenosimy się na ruchliwą autostradę – tu kraksa, tam roboty drogowe. Jest kolorowo, a co najważniejsze stronice wypełnione są różnorodnymi pojazdami. Na następnych rozkładówkach możemy obserwować jak przebiegają prace podczas budowy domu, czy wziąć udział w akcji straży pożarnej po niszczycielskiej ulewie w centrum miasta. Na kartach książki naprawdę bardzo wiele się dzieje. Do tego ilustracje są szczegółowe. Obie książki świetnie ćwiczą więc dziecięcą spostrzegawczość 😉

Podobnie jak w książce Wielka księga gospodarstwa, także tutaj odnajdziemy mniej dynamiczne rozkładówki z obrazkami przedstawiającymi poszczególne maszyny rolnicze, ale także po dwie duże strony z maszynami budowlanymi, czy pojazdami ratowniczymi.

 

Książki dostępne jedynie na stronie Wydawnictwa —>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *