Dziecięce

Wielcy Naukowcy

TYTUŁ: Wielcy Naukowcy

SERIA: Wielcy Ludzie

AUTOR: Marcin Jamkowski

ILUSTRACJE: Maciej Szymanowicz

WYDAWNICTWO: Dwukropek             

ILOŚĆ STRON: 120

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 7+  

Na półkach księgarni i bibliotek łatwo znaleźć podręczniki, słowniki, czy encyklopedie. Często pośród nich znajdują się książki typu „100 największych, najmądrzejszych, najwybitniejszych”. Wśród wielu takich, nierzadko szaro-burych pozycji, można natknąć się na prawdziwą perełkę. Taką perełką jest właśnie książka z serii Wielcy Ludzie, wydana przez Wydawnictwo Dwukropek. Trzeci tom, z tej niezwykle interesującej serii, zatytułowany Wielcy Naukowcy przedstawia ponad trzydziestu słynnych ludzi nauki i ich wybitne dokonania.

Wielcy Naukowcy

Co może się stać, kiedy ludzie z talentem, pasją, głodem wiedzy i niepowstrzymaną chęcią niesienia kaganka oświaty zabiorą się wspólnie za jakiś projekt? Otóż powstać może niebywała pozycja książkowa, która przybliży młodym (czy to ciałem, czy to duchem) czytelnikom ciekawe, a nierzadko przełomowe, dokonania wielu wybitnych naukowców. Z takim efektem spotykamy się trzymając w rękach tegoroczną nowość wydawniczą autorstwa Marcina Jamkowskiego – byłego redaktora naczelnego National Geographic.

Jak mówi sam autor „bycie naukowcem to wspaniała przygoda”.  Poszczególne „przygody” Wielkich Naukowców ilustruje, niezwykle płodny w ostatnich latach, Maciej Szymanowicz. Jest on jednym z naszych ulubionych ilustratorów, ma wyjątkowy styl, a jego prace rozpoznajemy na kilometr, nawet kiedy jego rysunki zdobią , na przykład, grę planszową. Nasz ulubieniec podzielił się książką z autorem tekstu po równo, po każdej opisanej sylwetce jest miejsce na olbrzymią grafikę (na dwie strony, z których każda jest większa niż format A4). Wszystkie ilustracje doskonale oddają klimat epoki, z której pochodzi opisywana postać, nierzadko łatwo dostrzec puszczone do czytelnika, przez Macieja Szymanowicza, oko. Za przykład posłużyć może chociażby, lecący niczym Superman, Albert Einstein, który na swoim sweterku zamiast pożyczonego od Clarka  Kenta wielkiego „S” ma całkiem spore „A”. Okazale wygląda również podwójna helisa cząsteczki DNA, którą czworo jej odkrywców zaadaptowało jako swoisty plac zabaw 😉

Marcin Jamkowski sprawił, że książkę Wielcy Naukowcy czyta się z olbrzymim zaciekawieniem, brak tutaj encyklopedycznych, bezpłciowych opisów, mnóstwo natomiast ciekawostek, prób przybliżenia tego, co popchnęło opisanych ludzi do „wybrania się w podróż w nieznane”, z której to podróży wracali znacznie mądrzejsi. Książka podzielona jest na cztery sekcje, Człowiek, Przyroda, Materia i Historia. W każdym z tych działów autorowi udało się wkomponować dokonania wybitnych Polek i Polaków.

Jak słusznie zauważył Piotr Stanisławski z portalu CRAZY NAUKA książka Wielcy Naukowcy to „ … świetna ściąga w czasach, gdy bycie sławnym nie zawsze idzie w parze z byciem mądrym. Proszę czytać i się wzorować!”. Zostaje tylko podpisać się pod tymi słowami dwiema rękami i czekać, aż nasze szkraby będą gotowe na czytanie niezwykle ciekawych historii o Wielkich Naukowcach. W ramach serii Wielcy Ludzie ukazały się dotychczas dwie pozycje: Wielcy Wynalazcy oraz Wielcy Odkrywcy. Koniecznie musimy się w nie zaopatrzyć dopóki są jeszcze dostępne, mimo, że nasze dzieci są odrobinę za małe na tę pouczającą serię. Sam nie mogę się już doczekać kiedy uzupełnimy zaległości.

TU KUPISZ

One thought on “Wielcy Naukowcy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *