Dziecięce

Tajemniczy świat pod stopami

TYTUŁ: Tajemniczy świat pod stopami

AUTOR: Charlotte Guillain

ILUSTRACJE: Yuval Zommer

WYDAWNICTWO: Wilga                                    

ILOŚĆ STRON: 32

ROK WYDANIA: 2018

WIEK: 4+ 

Pamiętacie Wielką Księgę Robali i Wielką Księgę Ssaków? Moje dzieciaki, wielcy miłośnicy książek o przyrodzie, od razu pokochały obie pozycje. W nasze ręce trafiła ostatnio najnowsza książka zilustrowana przez Yuvala Zommera. Tym razem Zommer, wraz z Charlotte Guillain, zabiera małych czytelników w podróż do wnętrza Ziemi i z powrotem…

Tajemniczy świat pod stopami

Dzieci z natury są ciekawe otaczającego je świata. Zadają nam dorosłym mnóstwo pytań. Interesuje je po prostu wszystko – od maleńkiej pracowitej mrówki po wielkie góry, których szczyty giną gdzieś wysoko w chmurach. Z ogromną pasją obserwują życie toczące się w głośnych, zatłoczonych miastach. Kontemplują przyrodę pełną wielkich cudów, choć nam dorosłym wydają się maleńkie, nieznaczące. Chłoną dźwięki, informacje, obrazy płynące z otoczenia. Ale czy choć raz zastanawiały się co też dzieje się pod ich stopami? Jeśli nie, to sięgając po tę książkę zrobicie im prawdziwą rewolucję w postrzeganiu świata! Jeśli jednak dzieciaki od dawna już zamęczały Was pytaniami o podziemny świat to pozycja ta pomoże Wam uwolnić je w końcu od tej dręczącej niewiedzy!

Skorupa ziemska choć stanowi cieniutką warstwę naszej planety kryje w sobie wiele tajemnic. Dzieci dowiedzą się, że tuż pod ziemią biegną rury doprowadzające wodę, przewody elektryczne oraz inne kable i kanały, ale także korzenie drzew i mniejszych roślin. Czy dzieciaki zdają sobie sprawę, że pod ziemią żyje naprawdę mnóstwo maleńkich stworzeń? Ale nie tylko! Wiele większych zwierząt również lubi kopać podziemne nory i tunele. Pewnie wasze pociechy zdziwi fakt, że głęboko pod ziemią skrywa się kawał historii o ludziach, którzy żyli setki lub tysiące lat temu. Dzieci poznają pojęcia takie jak skamieliny czy paleontolog. Książka w bardzo przejrzysty sposób pokazuje jak różnorodne są poszczególne warstwy skorupy ziemskiej. Wyjaśnia w jaki sposób formują się stalaktyty i stalagmity, jak powstał węgiel, czy też skąd bierze się lawa w wulkanach. Pewnie nie jedno dziecko po lekturze zapragnie wybrać się wraz z rodzicami do najbliższego muzeum „Skarbów Ziemi” by na własne oczy zobaczyć te wszystkie kamienie i piękne minerały, o których mowa w książce.

Razem z dzieckiem będziecie wędrować, na kartach książki, przez wszystkie kolejne warstwy skorupy ziemskiej, by wreszcie dotrzeć do płaszcza, jądra zewnętrznego i jądra wewnętrznego Ziemi. Na pewno dzieci zaskoczy informacja, że wędrując dalej, zaczęłyby przebijać się po prostu na drugą stronę globu!

„Tajemniczy świat pod stopami” jest dosyć sporych rozmiarów, w sztywnej, solidnej oprawie. Bardzo podoba mi się okładka. Jest intrygująca, z dużą ilością uwypukleń, a gdzieniegdzie nawet się mieni. Również forma książki jest bardzo ciekawa i nietypowa. Możemy ją czytać strona po stronie jak tradycyjną książką, tyle, że w pozycji horyzontalnej. Możemy również i myślę, że ta opcja jest znacznie bardziej interesująca,  rozłożyć ją niczym harmonijkę na podłodze i razem powoli śledzić tekst i ilustracje coraz niżej i niżej i niżej… aby zaraz potem przebijać się ponownie przez kolejne warstwy coraz wyżej i wyżej! Aż do momentu kiedy znów znajdziemy się na powierzchni i ujrzymy wytęsknione słońce 😉

Myślę, że „Tajemniczy świat pod stopami” najlepiej podsumowują słowa Florka (pomimo, iż uważam, że jest on jeszcze za mały, żeby do końca zrozumieć wszystkie zawarte w tejże pozycji informacje), który w trakcie czytania stwierdził:

– To bardzo mądra książka, prawda mamo?

– Prawda.

TU KUPISZ

5 thoughts on “Tajemniczy świat pod stopami

  1. Będąc dzieckiem uwielbiałam podobne wydania: rozkładane, interaktywne, niebanalne. Dlatego intuicyjnie wybieram takie książki także dla swoich synów 🙂

  2. Książka fajnie się rozkłada. Ja dawno takiej książki nie widziałam. Moi synowie są zafascynowani kosmosem. Myślę że temat ziemi i z czego się składa, jest jak najbardziej dla moich urwisów. To również super pomysł na prezent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *