Dziecięce

Tajemniczy świat pod stopami

TYTUŁ: Tajemniczy świat pod stopami

AUTOR: Charlotte Guillain

ILUSTRACJE: Yuval Zommer

WYDAWNICTWO: Wilga                                    

ILOŚĆ STRON: 32

ROK WYDANIA: 2018

WIEK: 4+ 

Pamiętacie Wielką Księgę Robali i Wielką Księgę Ssaków? Moje dzieciaki, wielcy miłośnicy książek o przyrodzie, od razu pokochały obie pozycje. W nasze ręce trafiła ostatnio najnowsza książka zilustrowana przez Yuvala Zommera. Tym razem Zommer, wraz z Charlotte Guillain, zabiera małych czytelników w podróż do wnętrza Ziemi i z powrotem…

Tajemniczy świat pod stopami

Dzieci z natury są ciekawe otaczającego je świata. Zadają nam dorosłym mnóstwo pytań. Interesuje je po prostu wszystko – od maleńkiej pracowitej mrówki po wielkie góry, których szczyty giną gdzieś wysoko w chmurach. Z ogromną pasją obserwują życie toczące się w głośnych, zatłoczonych miastach. Kontemplują przyrodę pełną wielkich cudów, choć nam dorosłym wydają się maleńkie, nieznaczące. Chłoną dźwięki, informacje, obrazy płynące z otoczenia. Ale czy choć raz zastanawiały się co też dzieje się pod ich stopami? Jeśli nie, to sięgając po tę książkę zrobicie im prawdziwą rewolucję w postrzeganiu świata! Jeśli jednak dzieciaki od dawna już zamęczały Was pytaniami o podziemny świat to pozycja ta pomoże Wam uwolnić je w końcu od tej dręczącej niewiedzy!

Skorupa ziemska choć stanowi cieniutką warstwę naszej planety kryje w sobie wiele tajemnic. Dzieci dowiedzą się, że tuż pod ziemią biegną rury doprowadzające wodę, przewody elektryczne oraz inne kable i kanały, ale także korzenie drzew i mniejszych roślin. Czy dzieciaki zdają sobie sprawę, że pod ziemią żyje naprawdę mnóstwo maleńkich stworzeń? Ale nie tylko! Wiele większych zwierząt również lubi kopać podziemne nory i tunele. Pewnie wasze pociechy zdziwi fakt, że głęboko pod ziemią skrywa się kawał historii o ludziach, którzy żyli setki lub tysiące lat temu. Dzieci poznają pojęcia takie jak skamieliny czy paleontolog. Książka w bardzo przejrzysty sposób pokazuje jak różnorodne są poszczególne warstwy skorupy ziemskiej. Wyjaśnia w jaki sposób formują się stalaktyty i stalagmity, jak powstał węgiel, czy też skąd bierze się lawa w wulkanach. Pewnie nie jedno dziecko po lekturze zapragnie wybrać się wraz z rodzicami do najbliższego muzeum „Skarbów Ziemi” by na własne oczy zobaczyć te wszystkie kamienie i piękne minerały, o których mowa w książce.

Razem z dzieckiem będziecie wędrować, na kartach książki, przez wszystkie kolejne warstwy skorupy ziemskiej, by wreszcie dotrzeć do płaszcza, jądra zewnętrznego i jądra wewnętrznego Ziemi. Na pewno dzieci zaskoczy informacja, że wędrując dalej, zaczęłyby przebijać się po prostu na drugą stronę globu!

„Tajemniczy świat pod stopami” jest dosyć sporych rozmiarów, w sztywnej, solidnej oprawie. Bardzo podoba mi się okładka. Jest intrygująca, z dużą ilością uwypukleń, a gdzieniegdzie nawet się mieni. Również forma książki jest bardzo ciekawa i nietypowa. Możemy ją czytać strona po stronie jak tradycyjną książką, tyle, że w pozycji horyzontalnej. Możemy również i myślę, że ta opcja jest znacznie bardziej interesująca,  rozłożyć ją niczym harmonijkę na podłodze i razem powoli śledzić tekst i ilustracje coraz niżej i niżej i niżej… aby zaraz potem przebijać się ponownie przez kolejne warstwy coraz wyżej i wyżej! Aż do momentu kiedy znów znajdziemy się na powierzchni i ujrzymy wytęsknione słońce 😉

Myślę, że „Tajemniczy świat pod stopami” najlepiej podsumowują słowa Florka (pomimo, iż uważam, że jest on jeszcze za mały, żeby do końca zrozumieć wszystkie zawarte w tejże pozycji informacje), który w trakcie czytania stwierdził:

– To bardzo mądra książka, prawda mamo?

– Prawda.

TU KUPISZ

5 thoughts on “Tajemniczy świat pod stopami

  1. Będąc dzieckiem uwielbiałam podobne wydania: rozkładane, interaktywne, niebanalne. Dlatego intuicyjnie wybieram takie książki także dla swoich synów 🙂

  2. Książka fajnie się rozkłada. Ja dawno takiej książki nie widziałam. Moi synowie są zafascynowani kosmosem. Myślę że temat ziemi i z czego się składa, jest jak najbardziej dla moich urwisów. To również super pomysł na prezent.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *