Dziecięce

Śmieciogród – Wydawnictwo Papilon

TYTUŁ: Śmieciogród

AUTOR: Ola Woldańska-Płocińska

WYDAWNICTWO: Papilon             

ILOŚĆ STRON: 80

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 6-9 lat

Ochrona środowiska i szeroko pojęta ekologia wdzierają się do głów naszych dzieci na wszystkie sposoby – książki, bajki, piosenki. Wszędzie tam nasze pociechy natkną się na informacje o tym, co robić, by nasza planeta mogła wreszcie odetchnąć z ulgą. Jednocześnie wiele gałęzi przemysłu prowadzi swoimi działaniami Matkę Naturę na skraj przepaści, z której powrotu może już nie być. O tym jak ważne jest dbanie o środowisko pisałem już prędzej  TUTAJ. Swoistym poradnikiem może okazać się propozycja wydawnictwa Papilon – Śmieciogród.

Śmieciogród

Śmieciogród to niewątpliwie źródło wiedzy dla najmłodszych, jednak również dorośli mogą skorzystać, że tak powiem, przy okazji. Faktem jest, że dziecko, choćby nie wiem  jak chciało, samo nie jest w stanie zbyt wiele wskórać jeśli chodzi o proekologiczne działania w domu. Myślę jednak, że już samo to, że rodzic czyta dziecku tę książkę, może sprawić, że wprowadzi w swoim życiu jakieś zmiany. Z pewnością dla większości z Was niemożliwym wyda się wdrożenie wszystkich propozycji opisanych w książce. No bo jak w blokowisku zorganizować kompostownik. Albo dajmy na to jak przestawić się na freeganizm – czyli, krótko mówiąc – bieganie po śmietnikach w poszukiwaniu jedzenia 😉

Głównym przesłaniem książki Śmieciogród jest idea zawarta w podtytule – ZERO WASTE, czyli zero śmieci. Brzmi zadziwiająco? A jednak! Opisana w książce Śmieciogród Béa Johnson (a w zasadzie jej czteroosobowa rodzina) generuje rocznie zaledwie JEDEN słoik śmieci. Trudno uwierzyć? Ta urodzona we Francji, a obecnie mieszkająca w Mill Valley w Kalifornii, aktywistka przestrzega pięciu istotnych zasad. Przeczytać możecie o nich w książce Śmieciogród 😉 Żeby dowiedzieć się, jak zmniejszyć swój zły wpływ na środowisko możecie także zajrzeć na stronę www.zerowastehome.com. Koncepcja Zero Waste nie jest jednak tylko mrzonką, a realną wizją nie aż tak odległej przyszłości. Na przykład samorząd Bornholmu już w 2018 roku podjął decyzję, by ta duńska wyspa do 2032 roku stała się obszarem zero waste. Oznacza to, że nie będą z niej wywożone żadne śmieci. Wszystko, co znajdzie się w bornholmskich śmietnikach, zostanie użyte ponownie lub poddane recyklingowi.

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Książka Śmieciogród podaje, niczym na tacy, wiele rozwiązań, które możemy wcielić w swoim życiu, a tym samym zrobić mały krok we właściwą stronę na drodze do bycia EKO. Chociażby pić wodę z kranu używając szklanej butelki, którą przynieśliśmy ze sklepu w torbie wielokrotnego użytku (materiałowej zamiast foliowej). Do prostych działań, którymi możemy sprawić by świat odpadów stał się mniej potworny, należy na przykład, opisana w książce Oli Woldańskiej-Płocińskiej, prawidłowa segregacja śmieci. Już w przyszłym roku (2021) w całej Polsce będzie obowiązywał jeden system segregacji odpadów.

Jestem przekonany, że najważniejszą metodą zmiany nawyków dotyczących produkowania i gospodarowania odpadami jest edukacja. Właśnie na walor edukacyjny książki Śmieciogród chciałbym zwrócić szczególną uwagę. A że przy okazji ta olbrzymia (dosłownie) porcja wiedzy jest bardzo przystępna, barwna i ciekawa… No cóż. Sięgając po Śmieciogród możecie nawet niechcący zostać bohaterami. Wystarczy ją przeczytać i zacząć działać.

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

Śmieciogród

TU KUPISZ

Śmieciogród

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *