Dziecięce

Słońce Księżyc Gwiazda

Coraz bliżej święta! Głosi reklama Coca-Coli…

W tym roku jakoś tak nie czuję świątecznego klimatu. Może za rzadko jestem w centrach handlowych 😉 Choć chyba to raczej wina niesprzyjającej, kompletnie niezimowej aury za oknem (co to w ogóle ma być, ja się pytam? Gdzie jest śnieg?!). W każdym razie mój świąteczny duch, gdzieś się zawieruszył i trzeba będzie go jak najszybciej odszukać, bo (serio! to nie ćwiczenia!) święta Bożego Narodzenia tuż, tuż!

Jeśli czujesz podobnie i jest Ci równie ciężko zarazić swoje dzieci świątecznym bakcylem to mam dla Ciebie tylko jedną radę. By Twoje dzieciaki poczuły choć odrobinę magii przedświątecznej atmosfery sięgnijcie już teraz po bożonarodzeniowe pozycje książkowe!

Akurat dobrze się składa, ponieważ dziś chciałabym pokazać Ci wyjątkową książkę. Książkę, która w bardzo oryginalny sposób opowiada o najsłynniejszych narodzinach w dziejach.

„Słońce Księżyc Gwiazda” Kurt Vonnegut,
Ivan Chermayeff, Wydawnictwo Mamania

„Słońce Księżyc Gwiazda” to niezwykły książkowy eksperyment. Naprawdę jedyny w swoim rodzaju. Szczerze powiedziawszy pierwszy raz mam do czynienia z tego typu projektem wydawniczym.

Zazwyczaj, by powstała książka dla dzieci, wpierw autor musi spisać wymyśloną przez siebie historię, a dopiero później, na podstawie jego tekstu, powstają ilustracje. Oczywiście bywają wyjątki, jednak raczej pisarz i ilustrator, jeśli nie jest to jedna i ta sama osoba, znają wszystkie szczegóły projektu.

Tu rzecz się ma całkiem inaczej. Cha! Otóż Ivan Chermayeff, na marginesie – znakomity grafik i ilustrator, najpierw stworzył intrygujące ilustracje, do których to Vonnegut miał napisać tekst – ale  uwaga! – bez znajomości intencji ilustratora! Dla mnie po prostu bomba!

Pozwolę sobie zwrócić szczególną uwagę właśnie na część wizualną tejże pozycji, ponieważ może ona budzić kontrowersje u prostego człeka.

„Słońce Księżyc Gwiazda” ma twardą oprawę i intrygującą, gdyż mało jeszcze mówiącą o treści, okładkę. Otwieramy, więc książkę zaciekawieni, a tam… jednokolorowe strony, gdzieniegdzie kolorowe figury geometryczne… Tu kółko, tam gwiazda. O! A tu aż jeden-dwa-trzy-cztery kółka!…  Słowem prawdziwa uczta dla koneserów sztuki awangardowej. Ja niestety przy pierwszym kontakcie z tym tytułem odczułam lekką konsternację… Zaraz jednak przywołałam się do porządku. Ejże! Spójrz oczami dziecka! Przecież jest to książka dla dzieci, a te jak wiemy obdarzone są nadnaturalną mocą wyobraźni.

Co widzę ja? Widzę czerwoną kartkę z żółtym kółkiem pośrodku. Czytam, że to słońce. Ok, przyjęłam do wiadomości. A dziecko? Dziecko w tym żółtym kółku naprawdę dostrzeże słońce. Minimalizm ilustracji Chermayeff’a pozwala maluchowi trenować wyobraźnię. Nie dostaje on, kawa na ławę, gotowego obrazu scenki, o której mowa w tekście, tylko musi stworzyć go sam w swojej głowie. Czasami zazdroszczę dzieciom. Wyobraźnia to niezwykle potężne narzędzie.

Dysponował nim jak możemy się przekonać Vonnegut, jeden z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów. “Słońce Księżyc Gwiazda” to jego jedyna książka dla dzieci.

Jest to też idealna pozycja na najbliższe dni, ponieważ skłania do refleksji nad Bożym Narodzeniem. Vonnegut zaserwował nam ciekawą i poruszającą historię Istoty, która przychodzi na stworzony przez siebie świat. Co mógł czuć Bóg, ukryty w malutkim, bezbronnym ciałku, w pierwszych dniach swojego życia? Jak widzi świat niemowlę, które za chwilę ma przecież odmienić jego losy. Autor podejmuje próbę odpowiedzi na te właśnie pytania.

Przyznam, że z takim podejściem do tematu narodzin Jezusa również nigdy wcześniej się nie spotkałam. Książka może zaintrygować, a nawet wzruszyć. Pozwala nam spojrzeć, z całkiem innej perspektywy na dobrze znaną nam przecież historię.

Dla dzieci lektura tej książki może być dobrym pretekstem do rozmowy z rodzicem na temat genezy Świąt Bożego Narodzenia. Święta mogą nabrać wówczas dla nich całkiem innego, może większego wymiaru. Przecież to nie Mikołaj, choinka, czy uginający się pod ciężarem potraw stół, a właśnie ta niezwykła historia, która wydarzyła się w Betlejem czyni te dni tak bardzo wyjątkowymi.

TYTUŁ: „Słońce Księżyc Gwiazda”

AUTOR: Kurt Vonnegut

ILUSTRATOR: Ivan Chermayeff

WYDAWNICTWO: Mamania

ILOŚĆ STRON: 64

ROK WYDANIA: 2018

 

TU KUPISZ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *