Dziecięce · Rodzinne

Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii

TYTUŁ: Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii

AUTORZY: Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska

ILUSTRACJE: Ewa Beniak-Haremska

WYDAWNICTWO: Cojanato?                   

ILOŚĆ STRON: 159

ROK WYDANIA: 2018

WIEK: 4+  

Jak najlepiej nauczyć swoje dziecko empatii? Samemu okazywać mu zrozumienie, obdarzać je swoją uwagą i po prostu być przy nim zawsze, gdy tego potrzebuje. Dziecko jest mistrzem obserwacji. Widzi nasze reakcje i postawy wobec uczuć i emocji, które sam przeżywa. Kiedy ogarnia je radość mama i tata cieszą się wraz z nim. Innym razem, kiedy dziecko boi się lub gdy odczuwa smutek, albo ból rodzice są obok, gotowi by pocieszyć, wesprzeć. Nie ma wtedy miejsca na wybuchy ogólnej, niepohamowanej wesołości jak to zwykle w domu bywa. Twarze rodziców stają się wtedy poważne, pełne troski i tego czegoś w oczach, co pozwala dzieciakom poczuć, że nie są same ze swoimi zmartwieniami. Obserwując rodziców dziecko uczy się, że empatia to nie skupianie się na sobie i na swoich uczuciach, a zdolność koncentracji na uczuciach i przeżyciach drugiego człowieka.

Niestety nadal prawie cały świat pozbawiony jest empatii w stosunku do uczucia złości. Zostaliśmy wychowani w przeświadczeniu, że dziecko nie powinno jej rodzicom okazywać. Nie wolno mu krzyczeć, tupać, a czasem nawet w złości płakać.

Na domiar złego wiele osób powiela taki model wychowania wyniesiony z domu i swoim dzieciom również nie pozwala na gniew. Takim maluchom wówczas naprawdę trudno jest zrozumieć siebie i własne emocje. Ale jak miało by to być możliwe, skoro najbliżsi dla nich ludzie nie chcą ich zrozumieć.

Bardzo to wszystko trudne zwłaszcza dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Na szczęście na wyciągnięcie ręki mamy wiele wspaniałych i mądrych książek właśnie o empatii.

Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii

To, że napisałam taki mądry (mam nadzieję) wstęp nie oznacza, że w praktyce jestem matką idealną, która jako ta oaza spokoju, podczas najbardziej wyrafinowanego pokazu dziecięcej furii pokiwa jedynie ze zrozumieniem głową. Niestety daleko mi do bycia taką supermamą. Cały czas się uczę, cały czas próbuję. To dość trudne mając na stanie dwójkę małych ekstrawertyków, ze skłonnościami do bycia cholerykami 😉 Wiecie jak jest, irytacja rodzi irytację, złość wzbudza złość. Nie będę ściemniać Wam, ze jestem w swoim domu niczym wyciszony kwiat lotosu na spokojnej tafli jeziora. Niestety wybuchy mojej latorośli doprowadzają mnie do szału, a na ich złość często sama reaguje zdenerwowaniem. Jednak kiedyś w jednym z poradników dla rodziców przeczytałam, że można się mylić bez końca, najważniejsze jest to, aby bez końca dawać sobie drugą szansę.

Naszym 1000000 daniem sobie szansy było sięgnięcie po książkę dla dzieci „Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii”. Książka składa się z 16 opowiadań. Treść poszczególnych rozdziałów ma pomóc dzieciom w poznaniu różnych emocji i uczuć, w zrozumieniu ich i zaakceptowaniu. Nawet tych negatywnych. Każdy rozdział zakończony jest pytaniami i zadaniami, które mają skłonić dzieci i rodziców do rozmowy na tematy omawiane w tekście.

Jest tu mowa o radości, smutku, szacunku, wdzięczności, dzieleniu się, witaniu i oczywiście o złości.

Główną bohaterką opowiadań jest sympatyczna żyrafa Bibi z Leśnego Zakątka. Bibi jest dosyć niezwykłą żyrafą – lubi piec muffiny jagodowe, uwielbia wspinaczki, a zimą nosi szalik. Jej najlepszym przyjacielem jest szakal Zenon, który wspiera ją zawsze, gdy nie radzi sobie ona ze swymi emocjami. Musicie wiedzieć, że zazwyczaj to właśnie Bibi pomaga innym uporać się z emocjonalnymi czy uczuciowymi kryzysami.

Żyrafa swoją postawą wobec innych zwierząt z Leśnego Zakątka pokazuje czytelnikowi, że w relacjach bardzo ważna jest rozmowa o uczuciach, dzielenie się z innymi swoimi smutkami i radościami.

Bibi jest niczym psycholog w świecie zwierząt. Sposób w jaki mówi do innych, przywodzi mi na myśl psychologiczne poradniki o komunikacji międzyludzkiej 😉 Z resztą myślę, że gdyby każdy mówił do innych tak jak Bibi – z szacunkiem, nie oceniając – świat były piękniejszy, bez tak licznych konfliktów. Główna bohaterka potrafi wczuć się w sytuację innych zwierząt, tłumaczyć motywy ich działań. Przede wszystkim okazuje zrozumienie dla ich uczuć i podejmowanych decyzji. Wykazując się taką postawą Bibi uczy małych czytelników czym jest właśnie empatia.

Muszę przyznać, że „Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii” to również świetna pozycja dla rodziców. Wprost idealna do wspólnego czytania z dzieckiem. Na pewno jedna jak i druga strona wyciągnie z niej coś dla siebie 😉

W książce rodzice znajdą bowiem przykłady jak prowadzić dialog ze wzburzonym dzieckiem, by nie pogorszyć sytuacji. Dziecko ma prawo odczuć złość, a my musimy okazać mu wsparcie.

Autorki zwracają uwagę rodziców na to, że należy liczyć się ze zdaniem tych najmniejszych. Dzieci potrzebują potwierdzenia, że mogą coś przeżywać. Jeśli nie chcą witać się wylewnie z krewnymi, nie powinniśmy od nich tego wymagać. W innym rozdziale mały jelonek zastanawia się czy dorośli słyszą, co dzieci do nich mówią. Jelonek opowiada Bibi, że kiedy nie chciał mieć pobieranej krwi i robił z tego powodu straszną awanturę rodzice tylko przekonywali go jakie to konieczne dla jego zdrowia, podczas gdy on bardzo pragnął usłyszeć, że rozumieją i akceptują jego uczucia. Ponadto w książce poruszona została kwestia wymagania od dzieci „bycia grzecznymi”. A co jeśli dzieci, wcale nie do końca, wiedzą czego oczekują od nich rodzice używając tego ogólnikowego określenia?

Ach ci niegrzeczni rodzice! 😉

 

TU KUPISZ

 

 

3 thoughts on “Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii

  1. Niesamowita książka opis zachęca do przeczytania 😉 z chęcią poczytalabym mojemu synkowi o tej Zyrafie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *