Dziecięce

Pop-up London – oswajamy dzieci z językiem angielskim!

TYTUŁ: Pop-up London

AUTOR: Fiona Watt

ILUSTRACJE: Wesley Robins

WYDAWNICTWO: Usborne                

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 3+  

Liczba miast na świecie jest trudna do ustalenia, według szacunków ONZ w 2011 r. istniało ok. 980 miast o liczbie ludności powyżej 500 tys. mieszkańców. Jednym z takich miast jest Londyn. Przez jednych kochany, przez innych znienawidzony. Dla wielu cel turystycznych wypraw, dla innych miejsce, gdzie za pracą wyjechali tata, albo mama, syn, córka czy też wnuk. Dla mnie Londyn to bardziej stan umysłu niż miejsce. To światowa stolica awangardy, tolerancji i szeroko pojętej wolności. W tym mieście nad Tamizą policjanci pytają z uśmiechem, czy wszystko w porządku. Przy czym w ich głosie słychać prawdziwą troskę, a nie typowe dla odzianych w sportowe dresiwo w paski, niezbyt nasycone ciepłem, a już z pewnością nie związane z zamiłowaniem do psychologii „masz jakiś problem?”. Tutaj widok faceta w garniturze idącego boso będzie dziwny tylko dla turystów, bo jeśli mieszkasz tam już trochę czasu już dawno zdążysz przywyknąć do takich drobnostek…

Przeglądając strony w internecie często męczą nas wyskakujące okienka. Pop-up można zablokować, gdyż często są irytujące, spowalniają naszą pracę lub poszukiwania określonych treści w sieci. Rzecz ma się wręcz odwrotnie, gdy sięgniemy po Pop-up London. Wyskakujący z książki Londyn, wychodzi nam i naszym dzieciom naprzeciw. Kolorowe i przestrzenne ilustracje sprawią, że nasze wspomnienia z Londynu odżyją, a jeśli jeszcze w nim nie byliśmy, to z pewnością zachęci nas do przyszłej wizyty.

Pop-up London

W tej wydanej w języku angielskim książce, znajdziemy rozkładające się przestrzenne obrazki, które przybliżą wiele symboli miasta, takich jak London Eye, Buckingham Palace czy  Houses of Parliament ze słynnym Big Benem. Dzieci uwielbiają literaturę w takiej formie, wręcz wyrywają ją sobie z rąk. Tak intensywnie, że trzeba uważać, żeby obrazki zbytnio z książki nie wyskoczyły. Oprócz strony z zabytkami, znajdziemy również taką, która pokazuje jak złożona jest sieć komunikacji w Londynie. Na barwnej rozkładance widzimy pociąg metra, jeden ze słynnych piętrowych czerwonych autobusów i czarne taksówki, jak również składane rowery z małymi kołami, na których jeździ wielu ludzi ubranych w garnitury. W książce Pop-up London możemy podziwiać maszerujących żołnierzy podczas zmiany warty przed Buckigham Palace, szkielet wielkiego wieloryba, który na co dzień przebywa w Muzeum Historii Naturalnej, czy też bardzo znany most zwodzony Tower Bridge.

Nie wiem czy to, że książka mi się tak bardzo podoba wynika z sentymentu jakim darzę Londyn, być może, jednak moje dzieci w Londynie jeszcze nie były, a okrzykom „jeszcze raz” nie było końca. Pop-up London wydana jest po angielsku. Mniejszym dzieciom można po prostu opowiadać co widać na obrazkach, a starszym czytać, powoli oswajając z językiem obcym. Moim latoroślom czytam po jednym zdaniu i od razu tłumaczę, żeby nie zaczęły się martwić, że coś mi się stało i gadam jakoś dziwnie.

Książkę Fiony Watt zilustrował miłymi dla oka rysunkami Wesley Robins. Jednak największą robotę robią dość skomplikowane „mechanizmy” zaprojektowane przez Jenny Hillborne. O jeny, jakie to jest fajne!

 

Pop-up London trafiła w nasze ręce, dzięki uprzejmości Olga’s English Books Independent Usborne OrganiserTę i wiele innych ciekawych propozycji anglojęzycznych dla dzieci znajdziecie właśnie u niej. Zachęcam do kontaktu bezpośrednio na Facebooku lub pisząc emaila na adres: olgasenglishbooks@gmail.com

One thought on “Pop-up London – oswajamy dzieci z językiem angielskim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *