Dziecięce

O co chodzi jeżykowi? – PATRONAT

TYTUŁ: O co chodzi jeżykowi?

AUTOR: Agnieszka Pienkowska

ILUSTRACJE: Marta Dymowska

WYDAWNICTWO: Kumam Emocje

ILOŚĆ STRON: 32

ROK WYDANIA: 2020

WIEK: 3+

O co chodzi jeżykowi?

Kochani, niedawno swoją premierę miał debiut książkowy Agnieszki Pienkowskiej. Pani Agnieszka napisała do mnie z prośbą o objęcie swojej książeczki WIERZBookowym patronatem. Przyznam szczerze, że początkowo podeszłam do tematu nieco sceptycznie, ponieważ zdarzały mi się już podobne propozycje od niezależnych autorów i niestety ze względu na poziom książek musiałam odmawiać im współpracy.

Natomiast książka O co chodzi jeżykowi? bardzo miło mnie zaskoczyła. Śmiało mogę powiedzieć, że nawet zauroczyła mnie swoją prostotą, pomysłowością i ślicznymi ilustracjami. Dlatego z prawdziwą przyjemnością objęłam książeczkę swoim patronatem i śmiało mogę Wam ją polecać!

O co chodzi jeżykowi?

O co chodzi jeżykowi? to pierwsza książka z serii rymowanych picturebooków Agnieszki Pienkowskiej, którą wydała nakładem stworzonego przez siebie Wydawnictwa Kumam Emocje. Nazwa Wydawnictwa nie jest przypadkowa. Otóż Pani Agnieszka jest z zawodu psychologiem i psychoterapeutą, wie zatem jak trudne, nawet dla dorosłych, bywa zrozumienie własnych emocji. Doświadczenie zawodowe zainspirowało ją do stworzenia serii książek dla dzieci i w książkach tych Pani Agnieszka skupia się właśnie na emocjach, a w zasadzie na wyjaśnianiu ich zawiłości za pomocą przystępnych, rymowanych opowiadań.

O co chodzi jeżykowi?

Otóż o co w ogóle chodzi w książce O co chodzi jeżykowi? 😉 Fabuła jest bardzo prosta, myślę, że niejednemu dziecku dobrze znana z autopsji. Zapewne nie raz było lub będzie świadkiem, bądź głównym bohaterem podobnej historii. Głównym bohaterem książki natomiast jest mały jeżyk, który zmaga się z trudnymi uczuciami, takimi jak wstyd, złość i smutek. Jego przyjaciele zastanawiają się co jest powodem złego humoru jeżyka. Nie chce on bawić się z myszką i żabką i w bardzo niemiły sposób się do nich odnosi, dając w ten sposób upust własnym emocjom. Śmiało można powiedzieć, że wręcz obraża swoich przyjaciół sprawiając im tym samym wielką przykrość. Na szczęście jeżyk ma obok siebie mądrego, pełnego empatii dorosłego, który dostrzega problem i reaguje. Mały jeżyk może szczerze porozmawiać z nim o swoich rozterkach. Okazuje się, że tak naprawdę nasz bohater ma żal do zająca, który się z niego naśmiewał. Po rozmowie z tatą jeżyk czuje się o wiele lepiej. Dochodzi też do wniosku, że należałoby przeprosić przyjaciół za swoje niemiłe zachowanie.

O co chodzi jeżykowi?
O co chodzi jeżykowi?

Książka O co chodzi jeżykowi? porusza również właśnie kwestię wyśmiewania się z innych. Sugeruje, że często takie zachowanie ma swoje ukryte podłoże (własne lęki, wstyd) i nie warto się tym przejmować, a jedynie współczuć złośliwcowi. Książka podkreśla, że wszyscy się różnimy i każdy jest wyjątkowy.

Na uwagę zasługują śliczne ilustracje Marty Dymowskiej, która doskonale uchwyciła całą gamą emocji wyrażanych przez zilustrowane postacie. Bez problemu zinterpretujemy minę zadumanego taty jeża, zezłoszczonego jeżyka, czy zasmuconych przyjaciół. Obrazki dopełniają treść, dzięki czemu staje się ona bardziej zrozumiałą dla małych czytelników. Dodam jeszcze, że wprost przepadam za ilustracjami, które można określić bardziej mianem rysunków niż grafik, gdzie widać pociągnięcia kredek i plamy farb. Mnie te ilustracje podobają się bardzo i jestem pewna, że przypadną one do gustu również dzieciom. Moim przypadły 😉 Myślę, że książka spotka się z bardzo pozytywnym odbiorem, czego życzę jej autorkom z całego serca 🙂

O co chodzi jeżykowi?
O co chodzi jeżykowi?
O co chodzi jeżykowi?
O co chodzi jeżykowi?
O co chodzi jeżykowi?
O co chodzi jeżykowi?
O co chodzi jeżykowi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *