Dziecięce

Koty i kamerdynerzy

TYTUŁ: Koty i kamerdynerzy

SERIA: Śledztwa Panny Rose

AUTOR: Janine Beacham

WYDAWNICTWO: Dwukropek

ILOŚĆ STRON: 264

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 11+

No i stało się…

Jako fanka powieści kryminalnych zaczęłam gromadzić w swoim małym domostwie kryminały dla dzieci. Z 6 lat minie zanim straszak sięgnie po cuda zanabyte przez swą szaloną Matkę… No, ale cóż. Tak czasami się zdarza, prawda? Przecież to ludzka rzecz błądzić…

Tylko dlaczego mnie najczęściej zdarza się błądzić po księgarniach internetowych?!!!

A wszystko przez Wydawnictwo :Dwukropek, które miesiąc temu podarowało nam nasz pierwszy kryminał dla dzieci. To zapoczątkowało moje zainteresowanie obecną ofertą wydawniczą powieści kryminalnych dla młodszych czytelników. Nie pamiętam, żeby za moich czasów było tego aż tyle. W wieku 11 lat czytywałam więc, po prostu, książki Agathy Christie.

Koty i kamerdynerzy

Akcja powieści Janine Beacham Koty i kamerdynerzy rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej. Oczami wyobraźni możemy przenieść się więc do XIX-wiecznej Anglii, do miasta York, gdzie poznajmy główną bohaterkę – 12-letnią Rose Raventhorpe – córkę lorda Fryderyka i lady Constance Baron z Yorkesborough.

Jej historia rozpoczyna się w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się z prasy o dwóch morderstwach w sąsiedztwie. Ofiarami zabójcy, okrzykniętym przez policję Czarną Rękawiczką, byli kamerdynerzy, a wszystko wskazuje na nieudane próby włamań do domów ich chlebodawców.

Rose zaczyna martwić się o lokaja pracującego dla jej rodziców. Argyl przez lata wypełniania służby u Raventhorpe’ów stał się dla dziewczynki prawdziwym przyjacielem.

To z nim od dzieciństwa spacerowała uliczkami Yorku, kiedy rodzice byli zbyt zajęci, by poświęcić jej czas. Podczas tych wypraw odwiedzali często posążki kotów, które dziewczyna bardzo lubiła, a z którymi wiązała się pewna legenda. Ponoć koty miały ochraniać miasto, a gdyby zginęły Yorkowi groziłaby zagłada.

W dniu swoich urodzin Rose odkrywa, że od czasu dwóch morderstw zniknęły 3 posążki Tego dnia umiera kolejny kamerdyner. Jej ukochany przyjaciel Argyl. Dziewczynka postanawia za wszelką cenę ustalić tożsamość Czarnej Rękawiczki i jak podejrzewa, tym samym, rozwiązać zagadkę znikających kotów.

Podczas swojego śledztwa odkryje, że pod ulicami Yorku kryje się podziemna sieć labiryntów, a miejscowi lokaje trudnią się nie tylko podawaniem herbaty 😉

Zanim Rose dojdzie prawdy pozna niejeden sekret, będzie świadkiem pojedynków na szpady, zadrze z szajką złodziei zwłok oraz zaprzyjaźni się ze Strażnikami Yorku.

Książkę Koty i kamerdynerzy czyta się bardzo szybko. Na pewno przypadnie ona do gustu każdemu młodemu fanowi, tudzież fance, kryminalnych zagadek z przygodą w tle. Jedyne do czego mogę się doczepić to wiek głównej bohaterki. Uważam, że aby książka była nieco bardziej wiarygodna (choć i tak nie jest, ale nie zdradzę dlaczego 😉 ) to dziewczynka powinna być starsza. Nie ma ona żadnych super mocy, czy zdolności, a jednak bierze czynny udział w śledztwie.  Ba! Ona wręcz jest nawet proszona o pomoc przez dorosłych! A może się czepiam?… Najlepiej po prostu oceńcie sami. A jeszcze lepiej niech zrobią to Wasze dzieci  😉

TU KUPISZ

 

One thought on “Koty i kamerdynerzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *