Dziecięce · Rodzinne

Gorzka czekolada, tom 2

TYTUŁ: Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

AUTORZY: Paweł Baręsewicz, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych,
Kazimierz Szymeczko, Katarzyna Terechowicz

ILUSTRACJE: Anita Głowińska

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka                   

ILOŚĆ STRON: 432

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 11+  

Dwa lata temu Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom”, we współpracy z Wydawnictwem Prószyński i S-ka, wydała książkę dla młodzieży „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.  Książka zawierała 15 opowiadań o różnych wartościach – o szacunku, odwadze, uczciwości, życzliwości, a także o wielu innych. „Gorzka czekolada” spotkała się z wielkim zainteresowaniem gdyż sprzedano aż 20 000 egzemplarzy. To ogromny sukces zważywszy, że jest to przecież książka dedykowana nastolatkom. To znaczy, że chyba jednak dzieciaki coś tam czytają 😉

Pod koniec lutego ukazał się drugi tom „Gorzkiej czekolady”. Poproszona zostałam przez Fundację o zrecenzowanie powstałej z jej inicjatywy nowości. Nie czytałam poprzedniego tytułu (choć zdarzyło mi się nawet książkę kupić na prezent dla pewnego gagatka 😉 ). Jestem jednak świeżo po lekturze tomu drugiego. Zakładając, że pierwsza część nie odbiega poziomem od drugiej, wiem, że bardzo szybko nadrobię zaległości.

Gorzka czekolada, tom 2

Książka „Gorzka czekolada, tom 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach” podobnie, jak jej poprzedniczka, jest zbiorem kilkunastu opowiadań, napisanych przez znanych i lubianych autorów literatury młodzieżowej.

Książkę bardzo szybko się czyta. Opowiadania nie męczą, choć dotykają trudnej tematyki. Powiedziałabym, że są wręcz niezwykle wciągające. Każde opowiadanie to oddzielna historia z nowymi bohaterami. Mimo to, za każdym razem przez te kilka stron ich perypetii czytelnik bardzo się do nich przywiązuje. Jednych lubi mniej, innych bardziej. W niektórych może pewnie czasem nawet dostrzec siebie lub kogoś bliskiego. Zakończenia opowiadań są raczej otwarte. Oczywiście poznajemy skutki działań głównych bohaterów, ale wiadomo, że opowiadania w pewnym momencie się po prostu urywają, choć przecież życie na kartach książki mogłoby toczyć się dalej. Czasami żałowałam, że nie mogę dowiedzieć się co też wydarzy się później. Jak potoczą się dalsze losy tych dzieciaków.

Autorzy opowiadań wykazali się kunsztem pisarskim, tworząc niezwykle ciekawe historie o młodych ludziach, którzy w wyniku swojej niedojrzałości emocjonalnej nierzadko miewają problemy w relacjach z rodziną, rówieśnikami, a także często wdają się w konflikty z otoczeniem. Z książki dowiadujemy się jak ważnym i kluczowym do nauki regulacji emocji jest etap wczesnego dzieciństwa. Dzieci potrzebują miłości i bliskości rodziców, a co za tym idzie także poczucia bezpieczeństwa, aby prawidłowo się rozwijać i rozumieć świat. Niestety często młodzi ludzie błędnie odczytują intencje innych osób, mają także skrzywiony obraz samych siebie. W książce mowa o niskim poczuciu własnej wartości, ale dla kontrastu mamy także rozdział o narcyzmie. Opisane historie są nam na pewno dobrze znane, jeśli nie z naszego życia, to z życia toczącego się tuż obok nas. W „Gorzkiej czekoladzie” odnajdziemy dzieciaki odrzucone przez rówieśników, dzieciaki, które mało obchodzą swoich własnych rodziców, lub takie, które są przez rodziców krzywdzone. Widzimy jak to wszystko wpływa na ich późniejsze, często nieadekwatne zachowania. Brak wsparcia w domu może mieć katastrofalne skutki, a granica miedzy dobrem, a złem jest naprawdę cienka, kiedy głos rozsądku zagłuszony zostaje przez falę skrajnych emocji. Opowiadania, choć poruszają trudne zagadnienia nie są przesadnie ciężkie, smutne czy mroczne, chociaż i znaleźć możemy też wśród nich jedno, które dotyczy samobójstwa czy też jedno o bezmyślnym spowodowaniu śmierci podczas nielegalnych wyścigów motocyklowych.

W książce mowa także o braku akceptacji dla odmienności, o rywalizacji, naiwności, o silnej potrzebie adrenaliny. Niestety duża liczba nastolatków ma bardzo niską samoocenę, dlatego często próbują zaimponować innym nieodpowiedzialnymi, brawurowymi zachowaniami. Młodych ludzi ze wszystkich stron bombardują idealne twarze, sylwetki różnych gwiazd i celebrytów. Młodzież obecnie ma bardzo zaburzony system wartości. Liczy się dla nich jedynie wygląd i status materialny i poprzez ten pryzmat oceniają innych. W książce mowa również o bardzo popularnym ostatnio zjawisku jakim jest hejt.

„Gorzka czekolada” adresowana jest do nastolatków i o problemach ich egzystencji w niej mowa. Jednak myślę, że przypadnie do gustu również osobom, które, tak jak ja, lubią przeczytać od czasu do czasu jakąś typowo młodzieżową pozycję. Odkąd zostałam mamą, zaczęłam bardzo interesować się psychologią, zwłaszcza wpływem wczesnego dzieciństwa na dorosłe życie. Dlatego tak spodobała mi się ta książka. „Gorzka czekolada” to skarbnica wiedzy o źródłach ludzkiego zachowania, z mnóstwem pojęć psychologicznych. W książce po każdym rozdziale psycholodzy – dr Teresa Jadczak-Szumiło i Jacek Masłowski omawiają zachowania, które miały miejsce w opowiadaniach. Jest to przedstawione w formie rozmów, przeprowadzanych przez Irenę Koźmińską, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Książka może pomóc nastolatkom w zrozumieniu siebie, swoich emocji oraz przyczyn nieakceptowanych społecznie zachowań. Niewątpliwie stanie się wsparciem, ponieważ młody człowiek na kartach tej pozycji odnajdzie dzieci z którymi, może się utożsamić. „Gorzka czekolada” niejednokrotnie podpowiada rozwiązania, przestrzega i omawia, a wiedza o sobie jest dzieciom niezbędna by mogły dojrzeć moralnie. Ponieważ, tak jak zauważyła we wstępie, pani Irena Koźmińska – „mądrość i dobro są ze sobą nierozerwalnie związane”.

Byłoby dobrze, gdyby książkę przeczytał również każdy rodzic. Na pewno pomogłaby ona pojąć mu, co też dzieje się w głowie jego dziecka. Może zauważyłby jakieś błędy w sobie. Niestety często błędy naszych dzieci są w dużej mierze naszymi błędami.

TU KUPISZ

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *