Dziecięce

Dołek – przepis na dobrą zabawę

TYTUŁ: Dołek

AUTOR: Emma Adbåge

WYDAWNICTWO: Zakamarki

ILOŚĆ STRON: 36

ROK WYDANIA: 2020

WIEK: 3+

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

Dziś chciałabym pokazać Wam nowość od Wydawnictwa Zakamarki – Dołek Emmy Adbåge. Książka w 2018 roku otrzymała Nagrodę Augusta, czyli najważniejsze szwedzkie wyróżnienie dla książki dziecięcej. Książka Dołek, choć wizualnie nie zachwyca (przynajmniej mnie) w swojej treści, ma to coś, co nie pozwala przejść obok niej obojętnie (przynajmniej mi). Nie wiem czy akurat dzieci wyłapią przesłanie płynące z tej prostej historii. Podejrzewam, że nie. Ot, takie tam opowiadanie o zabawie. Uważam natomiast, że przeczytać powinien je każdy rodzic. Do nas na pewno dotrze ukryty między wierszami apel autorki. Książka Dołek to zachwyt nad ogromem dziecięcej wyobraźni, nad kreatywnością, jaką dzieci wykazują się w czasie zabaw. A dzieci potrafią bawić się naprawdę świetnie, zawsze, wszystkim i wszędzie.

Dołek

Przy szkole za salą gimnastyczną znajduje się Dołek. Dzieci uwielbiają się w nim bawić. Dołek to po prostu zwykły dół wykopany w ziemi, z dużą ilością kamieni i gałęzi. W Dołku gdzieniegdzie sterczą pieńki, rosną krzaki i wystają wielkie korzenie. W jednym miejscu jest nawet żółta glina. Dla dzieci to prawdziwy raj na ziemi. Można w nim bawić się w tor przeszkód, można się wspinać, kopać w ziemi, urządzać kryjówki, zbiegać z górki i wbiegać pod górkę. Można bawić się we wszystko. To najwspanialsze miejsce do zabawy na świecie. Tak w każdym razie twierdzą dzieci. Dorośli natomiast Dołka nienawidzą. Wolą aby dzieci tam się nie bawiły, bo a nóż ktoś się jeszcze niechcący zabije 😉

Pewnego dnia jedna z dziewczynek potyka się na szkolnych schodach i rozbija sobie nos. Płynąca krew z nosa przelewa czarę goryczy! Pani nauczycielka kategorycznie zabrania dzieciom zabawy w Dołku.

No cóż. Dzieci zaczynają bawić się na krawędzi Dołka w myśl zasady „jak nie drzwiami to oknem”. Dorośli jednak są nieugięci. Pewnego dnia Dołek znika…

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

Ilustracje Emmy Adbåge nie należą do moich ulubionych. Nie są to piękne, bajkowe rysunki. Wręcz przeciwnie – postaci są przerysowane, karykaturalne, zaryzykowałabym nawet stwierdzeniem, iż są po prostu brzydkie. Do tego ta nieciekawa kolorystyka – szara i smutna. Mieliśmy okazję już wcześniej czytać inne książki, które zilustrowała autorka. Treściowo książki były na tyle fajne, że przymykałam oko na grafikę 😉 W przypadku Dołka jest podobnie. Uważam, że jest to bardzo wartościowa pozycja, a niewyidealizowane ilustracje nawet podkreślają klimat opowieści.

To nie jest idealna wizja świata. Emma Adbåge pokazuje nam prawdziwe obrazy. Nie tylko wizualnie. Chodzi mi również o treść książki, która moim zdaniem jest nawet trochę smutna. Smutna jak zastosowane do stworzenia ilustracji kolory. Dołek pewnie niejednemu dorosłemu uzmysłowi jak bardzo różnimy się od swoich dzieci. Zwłaszcza w postrzeganiu świata. Dla dzieci świat to ekscytująca przygoda, dla dorosłych zaś czyhające na każdym kroku zagrożenia. A przecież kiedyś także byliśmy mali. Mieliśmy mnóstwo pomysłów i marzeń. Pragnęliśmy robić wszystko, co tylko dusza zapragnie. Gdy mogliśmy się bawić czuliśmy się naprawdę wolni i szczęśliwi. Na pewno nie tylko mnie rodzice często wtedy powstrzymywali przed „zrobieniem sobie czegoś złego”. Dziś my robimy dokładnie to samo. Zapominamy o tym, że drżąc o nasze pociechy, często ograniczamy ich kreatywność. Wyraźnie widać, że autorka staje murem po stronie dziecięcej wyobraźni.

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

TU KUPISZ

Dołek Wydawnictwo Zakamarki

 


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *