Dziecięce

Biblioteczka Montessori. Geografia

TYTUŁ: Biblioteczka Montessori. Geografia

SERIA: Biblioteczka Montessori

AUTOR: Marie Eschenbrenner, Sabine Hofmann

ILUSTRACJE: Emmanuelle Tchoukriel

WYDAWNICTWO: Egmont

ILOŚĆ STRON: 56

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 6-12

Od dłuższego czasu, przeszukuję ofertę atlasów geograficznych dla dzieci. Mamy ich już kilka w domu. Żaden jednak nie odpowiada mi do końca i wciąż szukam tego idealnego. A to w jednym jest za mało treści -prawie same mapy. Znowu w innym nie ma wyrysowanych dokładnych granic państw, a w kolejnych trzech pozaznaczano, jak dla mnie, mało istotne obiekty architektoniczne, zamiast tych podstawowych, które każdy raczej kojarzy z danym miastem, czy krajem. Brakuje mi też trochę w tych wszystkich publikacjach selekcji informacji, tak żeby dziecko nie było zarzucane milionem danych. Uważam, że wiadomości powinny być podawane stopniowo, a nie wszystko naraz – najpierw podział na państwa, następnie stolice, czy większe miasta, a dopiero później jakieś symbole, czy miejsca, z których słynie dany obszar. Od niektórych atlasów dla dzieci można dostać wręcz oczopląsu, tyle się dzieje na tych mapach 😉

Bardzo fajny atlas geograficzny wydało ostatnio Wydawnictwo Egmont. Jest to jednak bardziej album z naklejkami niż taka typowa książka, ale uważam, że Biblioteczka Montessori. Geografia zasługuje na uwagę, choćby właśnie ze względu na uporządkowanie informacji i przejrzystą szatę graficzną.

Biblioteczka Montessori
Geografia

Książka ta została opracowana zgodnie z metodą nauczania geografii w szkołach Montessori, gdzie dzieci uczą się o Świecie wykorzystując różne pomoce naukowe np. globus czy układanki geograficzne.

Tutaj układanki zastąpiono naklejkami flag państw i ich nazw oraz dużym plakatem przedstawiającym mapę świata, który ma służyć dzieciom jako wzór, podczas uzupełniania naklejkami map w książce. Taka praca z atlasem ćwiczy pamięć oraz pozwala na rozwój umiejętności czytania. Jest to też przednia zabawa, a jak wiemy dzieci najlepiej uczą się właśnie poprzez zabawę 😉

Na wstępie autorzy proponują doświadczenie ze skórką pomarańczy, które pomoże dzieciom zrozumieć, w jaki sposób udało się przedstawić okrągłą kulę ziemską na płaskiej powierzchni mapy. Następne strony dotyczą już poszczególnych kontynentów.

Dla każdego kontynentu w książce Biblioteczka Montessori. Geografia przygotowana została rozkładówka z dość krótkim wprowadzeniem, mapa z konturami państw, następnie na następnych dwóch stronach mapa z zaznaczonymi stolicami oraz dalej mapa z miejscami na naklejki – flagi.

Autorzy rekomendują swój Atlas dla dzieci od 6 do 12 lat. Myślę jednak, że nawet 5-latek może sobie spokojnie z tą książką poradzić. Warunkiem jednak jest umiejętność czytania (lub pomoc rodzica) oraz dość dobra sprawność manualna. My jeszcze troszkę poczekamy, bo o ile Floruś zaczął już samodzielnie czytać, o tyle ma jeszcze lekkie problemy z motoryką małą, a precyzja jest tu jednak konieczna!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *