Dziecięce

Benio, tata i reszta świata

TYTUŁ: Benio, tata i reszta świata

SERIA: Mój Mały Świat

AUTOR: Izabela Michta

ILUSTRACJE: Katarzyna Nowowiejska 

WYDAWNICTWO: Skrzat              

ILOŚĆ STRON: 72

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 3+  

Dzieci są bacznymi obserwatorami. Dostrzegą koniuszek opakowania od ptasiego mleczka tudzież sreberko od czekolady w najodleglejszym i najciemniejszym zakamarku. W życiu maluchów przychodzi w końcu czas, kiedy zaczynają zwracać uwagę na wszelkie odmienności od wszystkiego, co zdążyły już poznać. Oczywiście głośno wyrażają przy tym swoje zdumienie. I tak na przykład, gdy Florek na jakimś rodzinnym zlocie zobaczył dalekiego wujka swojej dalekiej cioci, zawołał na całe gardło: „ale ten ma brodę!”. Innym razem, gdy pierwszy raz zobaczył pana na wózku inwalidzkim wjeżdżającego do autobusu krzyknął: „Jaki fajny wózek!”. Tutaj też uszło nam na sucho, jednak tego typu komentarze warto uprzedzić, na przykład przy pomocy odpowiednich książek, które z pewnością sprawią, że dzieci staną się, tak po ludzku, wrażliwe na czyjeś nietypowe cechy, niepełnosprawności, widoczne objawy ciężkich chorób, czy choćby inny kolor skóry. Takiej lekcji wrażliwości na drugiego człowieka, bez wątpienia, udzielić może Izabela Michta w książce Benio, tata i reszta świata.

Benio, tata i reszta świata

Oprócz wspomnianych walorów edukacyjnych, o których za chwilę, chciałbym zwrócić uwagę na to, jak mało jest książek, poświęconych relacjom dziecka z ojcem. Aż miło się czyta (takiemu tatusiowi jak ja na ten przykład) książkę dla dzieci, w której nareszcie najważniejszym bohaterem jest tata! Tata tytułowego Benia nie jest jednak zwykłym facetem. Z powodu choroby jeździ na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawność jednak nie czyni go gorszym, a w oczach swego synka jest wręcz najwspanialszym tatą na świecie. Wiadomo, że w jakimś stopniu niepełnosprawność go ogranicza, ale absolutnie nie jest źródłem nieszczęścia. Nawet gdy dzieci w przedszkolu (jak to dzieci) sprawiają Beniowi przykrość zwracając mu uwagę, że przecież nigdy nie zagra z tatą w piłkę, ten i tak nie zamieniłby swojego taty na żadnego innego. Jest przecież tyle innych rzeczy, które mogą robić razem. Mogą grać w szachy czy kręgle, wygłupiać się, albo czytać książki. Tata Benia potrafi nawet grać na gitarze!

Benio, tata i reszta świata to jedna z książek, o których można powiedzieć, że mają wielkie znaczenie. Chociaż jest formatu niemalże kieszonkowego, treści, które niesie są niezwykle ważne. Dzięki Izabeli Michcie mały czytelnik dowie się, że niepełnosprawność to nie koniec świata, że nie określa ona nas jako ludzi, że można jeździć na wózku i mieć ciekawe, pełne uśmiechu życie.

Wydana w sztywnej oprawie książka jest bardzo kolorowa, wypełniona licznymi, barwnymi ilustracjami, z których zerkają na nas wielkie oczy uśmiechniętych bohaterów. Chociaż dotyka tematów trudnych (niewątpliwie  potrzebnych) nie jest przygnębiająca, kojarzy się raczej jako jedna z beztroskich książek dla dzieci.

W książce oprócz problemu niepełnosprawności autorka opisuje wiele innych rozterek Benia, między innymi przeprowadzkę, czy naukę pływania na basenie. To wszystko wielkie wydarzenia w życiu dziecka, i nie zawsze łatwo przychodzi mierzenie się z emocjami, które niosą.

Benio, tata i reszta świata to siedem opowiadań, w których poznajemy małe i duże problemy dorastającego przedszkolaka. To pewnego rodzaju poradnik dla rodziców. Troszkę nawet instrukcja obsługi małego człowieka, znaleźć można w niej bowiem łatwy sposób, na przekonanie malca, że nadal malcem jest.

W książce mowa także o tym, że nawet nieprzyjemny dzień może stać się wesoły i interesujący, że pokonanie swoich lęków może pomóc nam odkryć nową pasję i być źródłem świetnej zabawy i co najważniejsze, że zawsze warto słuchać mamy 😉

Na końcu książki znajdziemy podsumowanie, w którym autorka, w telegraficznym skrócie, zamieściła wszystkie ważne wnioski płynące z lektury.

Dzięki książce Benio, tata i reszta świata młody czytelnik może poznać kilka „życiowych” tematów i w przyszłości zadać o kilka kłopotliwych pytań mniej.

TU KUPISZ

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *