Dziecięce

Bałtyckie zwierzaki – PATRONAT BLOGA

TYTUŁ: Bałtyckie zwierzaki

AUTOR: Patrycja Wojtkowiak-Skóra

ILUSTRACJE: Olga Demidova

WYDAWNICTWO: Dwukropek

ILOŚĆ STRON: 32

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 3+

Moje dzieci uwielbiają wszelkie książki o zwierzętach. Jeśli nawet akurat nie czytamy ich wspólnie to lubią spędzać czas na samodzielnym ich przeglądaniu. Do tego wprost przepadają za wierszykami i wszelkiego rodzaju rymowankami. Co powiecie na połączenie jednego i drugiego? Bo my jesteśmy na TAK! I to jak!

Zwłaszcza, że nowość książkowa, którą chciałabym Wam dziś pokazać opisuje nasze rodzime gatunki. A dokładniej te żyjące w Bałtyku! Moje dzieciaki kochają Bałtyk! 😉 Nieraz zdarzało nam się, spacerując brzegiem morza, brodzić w wodzie pełnej meduz. Bardzo się nimi zainteresowały, w przeciwieństwie do mnie 😉 Florek zastanawiał się też, czy w naszym morzu żyją rekiny. Akurat na to ostatnie pytanie potrafiłam odpowiedzieć.

Aż wstyd się przyznać – moja siostra mieszka w Gdańsku, a ja potrafiłabym wymienić raptem pięciu jej morskich sąsiadów 😉

Niemniej jednak WIERZBook z prawdziwą przyjemnością objął patronatem najnowszą książkę Wydawnictwa :Dwukropek – Bałtyckie zwierzaki. Dzieciaki są książką oczarowane. Natomiast Moja Bałtycka Ignorancja w starciu z tą pozycją nie miała żadnych szans – uciekała szybciej niż Mały Głód na widok Danio 😉

Bałtyckie zwierzaki

Muszę to podkreślić – Bałtyckie zwierzaki są przepięknie wydane. Książka jest naprawdę duża. Nie spodziewałam się, że będzie aż tak dużego formatu, co jednak mnie bardzo mile zaskoczyło. Ponieważ, chyba każdy przyzna, a zwłaszcza mały czytelnik, że te wielkoformatowe książki dla dzieci mają coś w sobie. Po pierwsze pięknie się prezentują, robią wrażenie, a po drugie większe ilustracje są bardziej szczegółowe i czytelne, co jest uważam akurat dość istotne w publikacjach o tematyce przyrodniczej.

Już sama okładka z wielkim, przyciągającym wzrok tytułem zachęca nas do sprawdzenia, co też kryje się tam w środku.

A więc zajrzyjmy do środka!

Przede wszystkim trzeba oddać autorce, że miała świetny pomysł na swoją książkę. Chyba do tej pory nie pojawiło się jeszcze nic podobnego. Ja w każdym razie nigdy wcześniej nie spotkałam się z pozycją stricte o bałtyckich zwierzątkach i to opisanych wierszem!

Nie dość, że taka książka z rymami brzmi sympatyczniej – już samo melodyjne brzmienie tekstu bardzo zaciekawia dzieci to jest również świetnym narzędziem do przekazywania wiedzy. Informacje podawane w postaci zabawnych rymowanek są łatwiej zapamiętywane. Nawet trudne nazwy takie jak np. Garnela czy Małgiew Piaskołaz w zestawieniu z innymi, podobnie brzmiącymi słowami, same tak jakoś wchodzą do głowy.

Patrycja Wojtkowiak – Skóra, autorka książki Bałtyckie zwierzaki pochodzi z Gdyni. Uwielbia wraz ze swoimi dziećmi odkrywać tajemnice jakie skrywa plaża. Według niej morze to prawdziwa skarbnica bajek. My po lekturze nowości :Dwukropka przekonaliśmy się, że jak najbardziej ma racje.

Na uwagę zasługują również przepiękne ilustracje Olgi Demidovej. Zielonkawoniebieska i beżowa kolorystyka jej obrazów od razu oddaje klimat naszego ukochanego Bałtyku. Otwierając książkę wprost zanurzamy się w świat morskich głębin, gdzie żyją najróżniejsze stworzenia. W tej pozycji nie zabrakło także najbardziej charakterystycznych mieszkańców plaż. A co najfajniejsze – ilustracje zajmują całe rozkładówki. Robią wrażenie, naprawdę.

Myślę, że tej pozycji nie powinno zabraknąć w żadnej dziecięcej biblioteczce. W końcu książka Bałtyckie zwierzaki opowiada o życiu, które toczy się bardzo blisko nas. Tyle wiemy o różnych egzotycznych zwierzętach, a czasami brakuje nam podstawowej wiedzy na temat naszych polskich mieszkańców lądu czy wód.

TU KUPISZ

 

 

2 thoughts on “Bałtyckie zwierzaki – PATRONAT BLOGA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *