Dziecięce

Awaria elektrowni

TYTUŁ: Awaria elektrowni

AUTOR: Tina Oziewicz

ILUSTRACJE: Rita Kaczmarska

WYDAWNICTWO: Dwie Siostry                              

ILOŚĆ STRON: 40

ROK WYDANIA: 2019

WIEK: 5+ 

Pozostanę jeszcze chwilę w temacie strachu przed ciemnością, bo kolejny tytuł, który dziś chciałabym Wam pokazać, bardzo fajnie wpisuje się w tematykę książek oswajających dzieci z ciemnością i nocą. Awaria elektrowni Wydawnictwa Dwie Siostry została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY, byłam więc jej naprawdę bardzo ciekawa.

Awaria elektrowni

Pewnej letniej nocy w elektrowni dochodzi do awarii, w wyniku czego całe miasto, a także okoliczne miasteczka, wsie i domy pogrążają się w ciemności. Oprócz wszechogarniającej czerni zapada także niezwykła cisza. Wyobraźmy sobie, taką sytuację. Dla nas ludzi, brak prądu, światła, elektroniki to prawdziwa tragedia. Życie zamiera. Książka Awaria elektrowni przedstawia tę właśnie sytuację z perspektywy zwierząt, które żyją obok nas, a które z awarii bardzo się cieszą. Bez uciążliwych świateł, które świecą im w oczy, zaburzają rytm dobowy, mamią, mogą poczuć się znów jak dawniej. Jakby to wszystko wokół znowu należało tylko do nich. Dla nich ciemność jest spokojna i bezpieczna. Na kartach książki, poznajemy kolejno lisa, raka, żaby, ćmę, sowę, jeża i inne zwierzęta, które opowiadają jak bardzo brakowało im takiej prawdziwej czarnej nocy. Zwierzęta wspominają dawne czasy, gdy ludzie jeszcze nie byli tak blisko. Gdy noc, była nocą. Książka ma dość nostalgiczny charakter. Napisana jest poetyckim językiem, w którym pobrzmiewa tęsknota. Awaria elektrowni pokazuje dzieciom, że noc jest niezwykle ważna, a ciemność może być naprawdę piękna. Z resztą autorka Tina Oziewicz podkreśla to na ostatnich stronach swojej książki, gdy ludzie nagle zauważają rozgwieżdżone niebo, jakiego nigdy dotąd nie widzieli.

Największe wrażenie zrobiły na mnie ilustracje do książki. Są to przepiękne rysunki wykonane kredkami. Niby mamy tutaj przedstawioną noc i faktycznie tło tych ilustracji jest ciemnogranatowe. Natomiast postaci zwierząt mienią się niemal wszystkimi kolorami. Jednak nie mamy wątpliwości, że na kartach książki panuje ciemna noc. Rita Kaczmarska doskonale posługuje się w swoich pracach światłem, dzięki czemu odnosimy wrażenie, że kolorowe zwierzęta wyłaniają się z mroku.

TU KUPISZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *