Dziecięce

Ala Baba i dwóch rozbójników

TYTUŁ: Ala Baba i dwóch rozbójników

AUTOR: Joanna Wachowiak

ILUSTRACJE: Teresa Zalewska/Hoya

WYDAWNICTWO: Bis

ILOŚĆ STRON: 160

ROK WYDANIA: 2016

WIEK: 6+

Dziś pokażę Wam bardzo ciekawą pozycję dla nieco starszych dzieci lub dla przedszkolaków, którzy lubią książki z większą ilością tekstu. A tak w zasadzie to Ala Baba i dwóch rozbójników nada się tak naprawdę dla każdego, nieważne – dużego, czy małego, kto uwielbia przygody, interesuje się podróżami do odległych galaktyk 😉 lub po prostu czasami ma dość młodszego rodzeństwa.

Ala Baba i dwóch rozbójników

Ala, główna bohaterka książki Joanny Wachowiak, to dziewczynka niezwykle pomysłowa. Ma ona niesamowicie bogatą wyobraźnię, a przy tym potrafi wymyślać na poczekaniu niezliczone opowieści.  Niestety często także zmyśla różne nieprawdziwe historie w odpowiedzi na niewygodne dla niej pytania. Może właśnie przez to Ala w szkole nie ma przyjaciół. Uchodzi raczej za dość ekscentryczną osóbkę. W domu też nie ma, jak uważa, zbyt lekkiego życia, a wszystko przez to, że musi dzielić pokój razem z młodszymi braćmi, a jak wiadomo młodsi bracia potrafią nieźle zaleźć za skórę.

Pewnego dnia, gdy Ala chce w spokoju poczytać encyklopedię o kosmosie, bliźniacy są szczególnie nieznośni i hałaśliwi. Cwana dziewczynka, szybko jednak wymyśla na nich sposób. Otóż Alicja oznajmia braciom, że nie mogą jej przeszkadzać, gdyż właśnie przygotowuje trasę podróży kosmicznej, w którą to zamierza się niebawem udać. Początkowo dużo młodsi bracia sceptycznie podchodzą do owej rewelacji, jednak szybko dają wiarę kłamstwom siostry. Zwłaszcza, że obiecuje im ona, że ich także na taką międzygalaktyczną wyprawę zabierze.

W książce Ala Baba i dwóch rozbójników przeczytacie o wielu fantastycznych przygodach jakie Ala przeżyła w kosmosie, na obcych planetach. Przygody te jednak, jak wiadomo nam, Ala zmyśliła, a każde kolejne kłamstwo sprawia, że kłamać przychodzi jej z coraz większą łatwością. Paradoksalnie nawet dziewczynka złości się na Sebastiana – sąsiada, który ostatecznie uzmysławia bliźniakom, że Ala wszystkie te kosmiczne historie zmyśliła, przez co ci nazywają ją kłamczuchą w obecności jej nowej koleżanki. Nasza bohaterka bardzo się wstydzi i obawia się, że Dominika już nie będzie chciała się z nią przyjaźnić.

Zaczynają docierać do niej w końcu rzeczy, których wcześniej nie dostrzegała. Snuła tyle opowieści o innych planetach, po awanturze z braćmi chciała nawet naprawdę znaleźć się na innej planecie, a tymczasem Ala zdaje sobie w końcu sprawę, że chyba od dawna na takiej innej planecie przebywała. Co do wielu osób bardzo się pomyliła, wszystko widząc na opak. Niesprawiedliwie oceniała kolegów, nie dostrzegała samotności sąsiadki i nie do końca słusznie demonizowała swoich małych braci.

Ala Baba i dwóch rozbójników to zabawna, wciągająca historia o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi i że skupiając się za bardzo na sobie, często nie dostrzegamy innych.

TU KUPISZ

A dla małych miłośników zadań Wydawnictwo Bis przygotowało także zeszyt ćwiczeń inspirowany przygodami bohaterów książki Ala Baba i dwóch rozbójników! Dzieciaki będą zachwycone! Będą mogły wykazać się pomysłowością, kreatywnym myśleniem oraz swoją kosmiczną twórczością plastyczną 😉

TU KUPISZ

Już niedługo książka dostępna również w wersji Audiobooka  !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *